Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Angelus 2020 dla Gorana Vojnovicia. Europejskie nagrody literackie rozdane

ASy 11:55 18 października 2020
Nagrodę przyznano pisarzowi ze Słoweniiangelus.com.pl
W sobotę 17 października we Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS a także Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS.

 Ta druga, ze względu na pandemię, została przeniesiona z maja na październik. Tym samym doszło w tym roku do symbolicznego połączenia nagród, którym patronuje ta sama postać – Angelus Silesius, czyli Anioł Ślązak – śląski poeta barokowy.

Wręczenie nagród, po raz pierwszy w historii, odbyło się bez udziału publiczności, jednak wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć transmisję na żywo dostępną m.in. na stronie: literatura.wroclaw.pl.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS została wręczona już po raz piętnasty i trafiła w tym roku do słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia za „Moją Jugosławię”. Nagrodę za najlepszy przekład odebrała tłumaczka książki, Joanna Pomorska. Angelus to także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników, którzy w tym roku wyróżnili Sergieja Lebiediewa za „Dzieci Kronosa”.

Jedno z najważniejszych i najwyższych wyróżnień poetyckich w kraju – Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS – to również trójka laureatów. Zwycięzcą w kategorii Debiut został Jakub Pszoniak za tom „Chyba na pewno”, a główną nagrodę w kategorii Książka roku zdobył Konrad Góra za „Kalendarz majów”. Silesius za całokształt twórczości został przyznany natomiast Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu. Statuetki wręczył laureatom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a galę poprowadził dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin.

Historia ANGELUSA

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Nagradzany jest też tłumacz lub tłumaczka zwycięskiej książki. Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska oraz Piotr Śliwiński.

Goran Vojnović, laureat Angelusa 2020, to słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Debiutował zbiorem wierszy Piękny jest ten światopublikował również trzy powieści oraz tom felietonów. W Słowenii uznawany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia, jego książki tłumaczone były na kilkanaście języków.

Zwycięzca Angelusa otrzymał nagrodę finansową w wysokości 150 tys. złotych. Joanna Pomorska, autorka przekładu „Mojej Jugosławii” na język polski, otrzymała nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. Wszyscy nominowani pisarze i pisarki otrzymali po 5 tys. złotych. Takie docenienie autorek i autorów finałowych książek to rewolucyjna zmiana w regulaminie Nagrody Angelus. Wrocław wprowadził tę zasadę jako pierwszy w kraju, licząc, że stanie się ona dobrą praktyką dla wszystkich najważniejszych konkursów literackich. Ta sama reguła i wysokość nagrody dotyczy także nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Fundatorem obu nagród jest miasto Wrocław.

Niedziela z laureatami

W niedzielę 18 października o 12.00 odbędzie się spotkanie z tegorocznymi laureatami Angelusa. Rozmowę poprowadzi Piotr Śliwiński. Transmisję na żywo ze spotkania obejrzymy m.in. na Facebooku na fanpejdżach: Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Wspólna gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS była kulminacyjnym momentem trwającej od 3 października Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich.

 

 

Źródło: angelus.com.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze