Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Andrzej Duda w Białym Domu: Prezydenci podpisali wspólną deklarację. Zobacz, co znalazło się w dokumencie

JJ 21:55 24 czerwca 2020
Prezydent.pl
Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali przed chwilą w Waszyngtonie wspólną deklarację dotyczącą m.in. współpracy obronnej oraz rozpoczęcia nowego rozdziału we współpracy energetycznej.

W dokumencie prezydenci podkreślili wielowiekową przyjaźń i partnerstwo Polski i USA, oparte na wspólnych wartościach i interesach. Prezydenci potwierdzili przy tym przywiązanie do takich wartości jak demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek, a także wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

– Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw- napisano w deklaracji.

Prezydenci zapowiedzieli ponadto połączenie sił Polski i USA w walce z dezinformacją, zwłaszcza w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej. Przywódcy podkreślili, że oba kraje wzajemnie udzielały sobie pomocy podczas pandemii, m.in. w kwestii opracowywania terapii i szczepionek przeciwko nowemu wirusowi. Przy tym wskazali na znaczenie „przejrzystości”, wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

– Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce- czytamy dalej w dokumencie. Prezydenci potwierdzili również swoje „zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO”.

Jak zadeklarowali w dokumencie Duda i Trump, oba kraje będą kontynuowały współpracę na rzecz dalszej modernizacji Polskich Sił Zbrojnych – również „z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego". Wiele uwagi poświęcono także kwestii bezpieczeństwa energetycznego, które, jak ujęli to przywódcy w deklaracji, jest „tożsame z bezpieczeństwem narodowym”. W związku z tym, Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę.

– Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej- czytamy.

W treści dokumentu pojawiło się również zapewnienie o wsparciu dla inicjatywy Trójmorza, wyrażono także „dumę” z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz jej wdrożenia, wezwano także inne państwa, aby przyłączyły się do niej.

Trump i Duda zaakcentowali także rolę "wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej".

– Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G- dodano.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze