Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Andrzej Duda spotkał się z autorami „Wizji dla młodego pokolenia”. Tematami Centrum Dialogu z Młodzieżą, polityka historyczna i kwota wolna od podatku

mk 15:46 23 czerwca 2015
facebook.com/StudencidlaRP
W Warszawie odbyło dziś się spotkanie Andrzeja Dudy z autorami programu Wizja dla Młodego Pokolenia. Przedstawiciele stowarzyszeń Młodzi dla Polski, KoLiber oraz Studenci dla Rzeczypospolitej omówili z prezydentem elektem utworzenie Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie dla polityki historycznej, a także sprawy kwoty wolnej od podatku i wsparcia dla młodego biznesu.

Po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, nie spoczęto na laurach i rozpoczęto rozmowy dotyczące realizacji programu. Autorzy Wizji dla Młodego pokolenia spotkali się dziś z prezydentem elektem, by omówić szczegóły współpracy i realizacji konkretnych postulatów.

Rozmawialiśmy o możliwości współpracy między naszymi stowarzyszeniami a Kancelarią Prezydenta Andrzeja Dudy – mówi nam Piotr Mazurek, wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber.

Podkreślał, że spotkanie było bardzo owocne, padło dużo deklaracji popierających propozycje reprezentantów młodego pokolenia. – Rozmawialiśmy też o możliwe jak najszybszej realizacji postulatów programu Wizja dla Młodego Pokolenia – stwierdza Mazurek.

Na razie wstępnie omówiliśmy nasze stanowiska, przedstawiliśmy nasz punkt widzenia i skonfrontowaliśmy go z nastawieniem prezydenta. Okazało się, że Andrzej Duda faktycznie jest bardzo otwarty na współpracę, nie tylko z reprezentantami naszych środowisk patriotycznych, ale w ogóle wszystkich organizacji pozarządowych i środowisk obywatelskich – tłumaczy z kolei rzecznik Stowarzyszenia Młodzi dla Polski, Mateusz Parys.

Andrzej Duda poparł w kampanii nasze postulaty, a dzisiaj przyszła pora na zaplanowanie harmonogramu wdrożenia tychże propozycji – podkreśla Paweł Leszczyński, prezes Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej.

Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie inicjatyw historycznych i kwota wolna od podatku

Jak tłumaczą nam autorzy programu Wizja dla Młodego Pokolenia, postulatami, które omówiono na dzisiejszym spotkaniu były przede wszystkim utworzenie Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie polityki historycznej oraz kwestie związane z kwotą wolną od podatku, przedsiębiorczości młodych oraz ich niepewnej sytuacji emerytalnej.

Jak mówi nam Mateusz Parys, Centrum Dialogu z Młodzieżą ma być „mostem pokoleniowym”, stanowiącym o współpracy środowisk młodzieżowych zarówno z władzą, jak i z „dorosłymi NGO-sami” oraz innymi interesariuszami. – To od poważnego potraktowania problemów obecnej młodzieży zależy stan naszego państwa i jego pozycja międzynarodowa za kilkanaście/kilkadziesiąt lat – dodaje rzecznik Młodych dla Polski.

Jak ujawnia nam Piotr Mazurek, na spotkaniu z prezydentem elektem omawiano także kwestię prowadzenia polityki historycznej, w realizacji której KoLiber, Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Młodzi dla Polski mają spore doświadczenie. – Prezydent elekt zapewnił nas o swoim wsparciu w tej kwestii – dodaje wiceszef Stowarzyszenia KoLiber.

Mam wrażenie, że nasze środowiska młodzieżowe będą mogły brać odział w jej prowadzeniu. Mamy w tym doświadczenie, a prezydent podziela nasze zdanie a propos wagi tego zagadnienia. Przy okazji poprosiliśmy wstępnie o patronat nad kilkoma naszymi inicjatywami – wyjaśnia z kolei Parys.

W pałacyku przy ul. Foksal dyskutowano także o takich kwestiach jak podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz projekcie ustawy o „firmie na probe”. Jak mówią nam uczestnicy spotkania w tej kwestii ustalono już pierwsze konkrety, szkice projektów ustaw. Teraz będą one konfrontowane z wyliczeniami ekspertów z kancelarii prezydenta.

Udało nam się ustalić, że jako priorytet zostaną potraktowane kwota wolna od podatku, powołanie Centrum Dialogu z Młodzieżą przy Prezydencie RP oraz zaplanowanie działań w wymiarze polityki historycznej – potwierdza Paweł Leszczyński. Prezes Studentów dla Rzeczypospolitej dodał, że dopiero w następnej kolejności przyjdzie czas na te reformy, które wymagają wielu debat eksperckich oraz konsultacji społecznych, a więc reformy w systemie edukacji oraz systemie emerytalnym.

Prawdopodobnie w lipcu odbędzie się kolejne spotkanie, już bardziej programowe – informuje z kolei Piotr Mazurek, zapewniając o wrażeniu obiecującej współpracy z kancelarią Andrzeja Dudy.

Prezydent otwarty na dialog

Uczestnicy dzisiejszego spotkania w pałacyku przy ul. Foksal w Warszawie zgodnie podkreślają, że prezydent elekt jest otwarty na dialog i optymistycznie patrzy na możliwość współpracy z wieloma środowiskami społecznymi. Andrzej Duda miał też zapewnić o dobrej woli i gotowości przyszłej kancelarii do działania.

Mamy nadzieje, ze w ciągu kolejnych 10 lat będzie otwarty na współprace ze środowiskami obywatelskimi i przy wsparciu społecznym kancelarii prezydenta uda się zrealizować wiele dobrych dla Polski projektów. Nie odniosłem przy tym wrażenia, jakoby podchodził do wszystkiego hurraoptymistycznie. Chłodne, acz pozytywne podejście i duża doza racjonalności budują w moich oczach wiarygodność prezydenta-elekta w kwestii jego planów i zapewnień – dzieli się swoimi wrażeniami Parys.

Padła jasna deklaracja o determinacji ze strony prezydenta elekta, że zamierza bardzo poważnie podejść do swoich obietnic wyborczych. Jedną z nich było zaakceptowanie Wizji dla młodego pokolenia i jak widać, już niecały miesiąc po zwycięstwie wyborczym usiedliśmy przy jednym stole i usłyszeliśmy zapewnienie, że propozycje wejdą w życie. W dodatku będziemy je współtworzyć w ramach ciała doradczego powołanego przez samego Andrzeja Dudę – mówi z kolei Paweł Leszczyński.

Organizacje młodzieżowe zaprosiły prezydenta elekta na spotkania ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, na co Andrzej Duda wstępnie przystał.

Na spotkaniu odniosłem wrażenie, że Andrzej Duda naprawdę chce być prezydentem wszystkich Polaków, otwartym na dialog, czy wręcz inicjującym go – kwituje w rozmowie z nami rzecznik Młodych dla Polski Mateusz Parys.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze