Andrzej Duda: Rok 1989, częściowo wolne i wolne wybory. To są osiągnięcia "Solidarności", to inni poszli za "Solidarnością"

Artykuł
Telewizja Republika

– Dzisiaj potrzebujemy jeszcze więcej "Solidarności", także jako idei, która nie da się zniszczyć i podzielić – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 35. rocznicy porozumień sierpniowych

– Przede wszystkim chciałabym podziękować i pogratulować 35-lecia "Solidarności" – rozpoczął przemówienie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezydent.

Andrzej Duda, który dzisiaj bierze udział w uroczystościach z okazji 35. rocznicy porozumień sierpniowych, podkreślił w swoim wystąpieniu zasługi działań "S" oraz ich znaczenie dla walki o wolną Polskę.

To inni poszli za "Solidarnością"

– Zwycięstwa, które "Solidarność" osiągnęła w ciągu kilkunastu lat swojego istnienia, zwycięstwo nad komunizmem, można to śmiało powiedzieć. Rok 1989, pierwsze półwolne i wolne wybory. To są osiągnięcia "Solidarności", to inni poszli za "Solidarnością" – mówił Duda.

– Dzisiaj tej "Solidarności" potrzebujemy jeszcze więcej, ale także jako solidarności wewnętrznej, jako wielkiej idei, która nie da się podzielić i zniszczyć, która ma łączyć. Taką wielką ideą jest Polska, jest godność, a godność to praca – mówił Duda. – Kiedy mówię o odbudowie Rzeczpospolitej, to mówię też o odbudowie godności, tam gdzie ostatnio jest jej tak mało – dodał prezydent.

Nie ma przyszłości bez "Solidarności"

– Wierzę, że da się naprawić Polskę, wierze, że jesteśmy w stanie to zrobić właśnie w ramach "Solidarności" – mówił Duda, wspominając rok 1989.

– Kiedy ja dorastałem, kiedy miałem 17 lat i "Solidarność" zwyciężyła, biegłem ulicą krzycząc "Nie ma wolności bez Solidarności" i to hasło jest aktualne, ale do niego trzeba dodać jeszcze drugie – "Nie ma przyszłości bez Solidarności" – podkreślił prezydent.

Dziś mija 35 lat od podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.


Czytaj więcej:

Piotr Duda: Ci którzy najbardziej przyczynili się do upadku komunizmu, ponoszą największe konsekwencje transformacji. Dlatego nie zamierzamy chować sztandarów

Kopacz: Nie mają prawa odbierać radości z rocznicy sierpnia 1980 ci, którzy nie pamiętają, że tamten zryw skierowany był przeciwko monopolowi jednej partii

Wyszkowski: Przy Okrągłym Stole zalegalizowano władzę komunistów

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy