Andrzej Duda: Potrzebna ustawa, która będzie chroniła interesy Rzeczypospolitej i polskich rolników

Artykuł
telewizja republika

– Potrzebna jest specjalna ustawa, która będzie chroniła interesy Rzeczypospolitej i polskich rolników – powiedział w Zakopanem kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Dodał, że gdy wygra wybory złoży projekt ustawy chroniący polską ziemię.

Duda zapowiada ustawę o ochronie polskiej ziemi

– Zagraniczne podmioty kupują wielkie areały ziemi zwłaszcza w Polsce zachodniej i północnej, na osoby podstawione. Ten proces musi być zweryfikowany. Musi się pojawić specjalna ustawa – oświadczył Duda. Dodał, że rozmawiał z rolnikami o niepokojącej ich sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce.

– Obiecałem, że jak zostanę prezydentem to natychmiast, w ramach przysługującej prezydentowi inicjatywy ustawodawczej, złożę projekt ustawy chroniący polską ziemię, bo ograniczenia w obrocie polską ziemią gasną 1 maja 2016 roku – mówił Duda.

Jak zauważył, klub PiS złożył już do marszałka Sejmu stosowny projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi, ale - podkreślił - jest on trzymany w „zamrażarce”. – Ja jako prezydent dołożę wszelkich starań i sił żeby ten projekt był procedowany nawet mimo niechęci rządu – zadeklarował.

Prezydent powinien być arbitrem”

Kandydat PiS na prezydenta dział, że w przyszły czwartek pojedzie na Śląsk, gdzie odbędzie się debata na temat przyszłości polskiego górnictwa. Na debacie ma spotkać się zaproszonymi ekspertami z branży górniczej i będzie rozmawiał o możliwościach rozwoju tej branży.

Zdaniem Dudy, prezydent Bronisław Komorowski powinien przyjąć rolę arbitra w sporze między rządem a górnikami. – Powinien wyciągnąć rękę i zaproponować rozmowy w Pałacu Prezydenckim. Uważam, że powinniśmy wydobywać polski węgiel wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Powinniśmy odbudować polski przemysł – zakończył.

Jak powiedziała towarzysząca wizycie kandydata PiS w Zakopanem Beata Szydło, obecne protesty górnicze wynikają z tego, że polski rząd nie wypracował strategii rozwoju górnictwa i energetyki, a przedstawiciele wielu grup zawodowych związanych z branżą górniczą nie wiedzą co ich czeka.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy