Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Anakonda2020: Wojsko Polskie staje w obliczu egzaminu

Adam Zawadzki 17:17 3 czerwca 2020
wojsko-polskie.pl/materiały prasowe
Mimo pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń od 1 czerwca trwają ćwiczenia Anakonda 2020. To największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Uczestniczy w niej blisko 5000 żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie termin ćwiczenia został przesunięty, Anakonda-20 odbywa się w zmienionej formule oraz bez udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych.

– Wojsko Polskie staje w obliczu wyjątkowego egzaminu, gdyż założone cele ćwiczenia realizować będzie w sytuacji panującej na świecie pandemii, a oprócz tego Siły Zbrojne cały czas aktywnie wspierają działania innych służb w walce z wirusem - mówi ppłk Adrianna Wołyńska dla portalu TV Republika  - Utrzymujemy możliwości, zdolności i determinację w zakresie ochrony swoich obywateli i terytorium w celu utrzymania wzajemnego potencjału odstraszania i gotowości do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem – podsumowuje. 

W tym roku, w ramach ćwiczenia ANAKONDA-20 szczególnie widoczna będzie działalność Marynarki Wojennej, ukierunkowana na doskonalenie współdziałania sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego MW RP. Epizody związane z ćwiczeniami skupione będą m.in. na strzelaniu artyleryjskim do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwaniu, śledzeniu oraz zwalczaniu okrętów podwodnych; prowadzeniu ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego przy współdziałaniu sił okrętowych oraz statków powietrznych. A także zabezpieczenie swobodnej żeglugi na morskich liniach komunikacyjnych oraz swobodnego dostępu do głównych portów RP.

Warto przypomnieć, że Anakonda to największe ćwiczenie polskiego wojska, organizowane co dwa lata od 2006 r. Jego organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Największa edycja odbyła się w 2016 r. - były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. - wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.  W roku 2018 r. uczestniczyło ok. 17,5 tys. żołnierzy - 12,5 tys. w Polsce, a blisko 5 tys. na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz na Morzu Bałtyckim. Za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia pk. Anakonda-20 odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ale uczestniczą w nim także żołnierze na co dzień służący w podległości Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze