Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ambasador RP w Berlinie zapowiada dodatki dla Polaków dojeżdżających do pracy w Niemczech

JJ 13:36 28 marca 2020
Pixabay, CC0
Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie zapowiedział, że od piątku osoby mieszkające w Polsce i stale dojeżdżające do pracy w Niemczech mogą liczyć dzienny dodatek na wynajęcie tymczasowego lokum w wysokości kilkudziesięciu euro.

Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie oferują 65 euro dziennie dla pracownika i 20 euro dla każdego członka rodziny na wynajęcie tymczasowego lokum po stronie niemieckiej. Saksonia oferuje odpowiednio 40 i 20 euro, ale tylko pracownikom, którzy pracują w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej i hospicjach.

Dodatek będzie wypłacany do końca obowiązywania zaostrzeń wprowadzonych przez polski rząd walczący z epidemią. Żeby spowolnić dynamikę rozprzestrzeniania się Covid-19, wszyscy polscy obywatele wracający do kraju muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Ambasador Przyłębski podkreślił, że "ważne jest ograniczenie strat wynikających z tytułu tymczasowego wzniesienia barier w ruchu przygranicznym". "Jednak priorytetem powinna być dla wszystkich ochrona zdrowia obywateli i bezpieczeństwo osobiste ich i ich rodzin" - dodał.

Polski dyplomata docenił inicjatywy wschodnich landów i podkreślił, że przejęcie przez nie części kosztów, świadczy o "właściwej ocenie trudnej sytuacji". "Struktury gospodarcze i społeczne z przygranicznych regionów są tak mocno ze sobą zrośnięte, że trudno sobie wyobrazić w dłuższej perspektywie bariery graniczne" - zauważył.

Przyłębski dodał, że dodatki są rozwiązaniem o wiele lepszym od - jak to ujął - "wywierania nacisku na polskie władze celem wyłączenia tej grupy z kwarantanny". Polski ambasador konsultował sprawę z władzami landów i zapewnił je, że "jest to świetny pomysł".

Dodał, jeśli pracownik zachoruje na koronawirusa podczas tymczasowego pobytu w Niemczech, to leczenie powinno również odbyć się w Niemczech.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze