Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Alert RCB dla sześciu województw: Silny wiatr i burze z gradem

JJ 18:20 28 lipca 2020
Błyskawica, zdj. ilustracyjnePexels, CC0
W sześciu województwach spodziewane są silny wiatr i burze z gradem we wtorek oraz w nocy z wtorku na środę- podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB wysłany został do mieszkańców takich województw, jak mazowieckie i lubelskie oraz powiatów: łukowskiego, ryckiego, puławskiego, opolskiego, kraśnickiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Centrum zaleca, aby w razie burzy znaleźć bezpieczne schronienie oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Mieszkańców województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, lubelskiego i podkarpackiego ostrzega z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

W tych województwach meteorolodzy prognozują burze z opadami deszczu do 30 mm, miejscowo nawet do 40 mm. Wiatr będzie wiał w porywach do 90 km/h. Miejscami pojawi się grad.

W województwie łódzkim i na wschodzie opolskiego wystąpią burze z opadami deszczu do 50 mm. Spodziewany jest przy tym silny wiatr (prędkość nawet 110 km/h) oraz opady gradu.

Jak wskazuje IMGW sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. W przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia możemy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

 

 

Źródło: Polskie Radio, IAR, PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze