Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

AKTUALIZACJA/ Strzelanina przed synagogą w Niemczech. Są ofiary, trwa obława

K.B. 18:47 9 października 2019
Twitter/Terreur & Crime Nieuws
Kilku uzbrojonych napastników próbowało w środę wedrzeć się do synagogi w mieście Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzyli ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby nie żyją.

Jak informują niemieckie media, do strzelaniny doszło w miejscowości Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt po godzinie 12. Podejrzani próbowali zaatakować synagogę w Halle. Dziś bowiem odbywa Jom Kipur - jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Przewodniczący gminy żydowskiej Max Privorotzki w rozmowie z "Der Spiegel" powiedział, że w świątyni przebywało wówczas od 70 do 80 osób.

Atak na synagogę się nie powiódł - zamknięto drzwi, a napastnicy je tylko ostrzelali. Zamiast tego otworzyli ogień do przechodniów na ulicy. Oprócz tego na teren cmentarza żydowskiego został wrzucony granat. 

W ataku zginęły co najmniej dwie osoby - to mężczyzna i kobieta. Dwie inne osoby są ciężko ranne. 

Świadek w rozmowie z "Bildem" opowiada, że stał w barze z kebabem, gdy zauważył mężczyznę w kominiarce, kasku, masce i kurtce wojskowej. Miał z sobą karabin szturmowy i rzucił przedmiotem przypominającym granat w kierunku sklepu. Przedmiot odbił się, nastąpił głośny huk, ale obyło się bez szkód. Potem napastnik otworzył ogień. Apel do mieszkańców: Nie opuszczajcie domów

Drugi z napastników jest wciąż poszukiwany. W oddalonej o 15 km miejscowości Landsberg również doszło do strzelaniny. Według mediów, ktoś - prawdopodobnie ten sam napastnik, co atakował w Halle - zamówił taksówkę, a następnie postrzelił kierowcę i zabrał mu auto. Ranny taksówkarz trafił do szpitala.

Wiadomo, że jeden z napastników to Niemiec. Policja nie podaje jednak, czy chodzi o zatrzymanego, czy poszukiwanego mężczyznę.

Śledztwo w sprawie ataku prowadzą prokuratorzy federalni. Według niemieckich mediów istnieją dowody wskazujące, że atak mógł być motywowany prawicowym ekstremizmem. 

W Halle zamknięto dworzec kolejowy. Służby wystosowały do mieszkańców miasta apel, aby nie opuszczali budynków.

Z kolei policja w Dreźnie, Lipsku, Berlinie i Frankfurcie nad Menem w związku z sytuacją zadecydowała o zwiększeniu środków bezpieczeństwa w miejscowych synagogach i cmentarzach żydowskich. Rozstawieni zostali funkcjonariusze z karabinami.

Ze względów bezpieczeństwa zamknięto także szkołę w Markranstadt.
Źródło: Terreur & Crime Nieuws, RMF24, Media

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze