Akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Artykuł
/ Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował akt oskarżenia wobec Krzysztofa K. byłego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w latach 2011 -2016 oraz czterech innych osób. Śledztwo dotyczyło m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Postępowanie prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Krzysztofa K. pełniącego w okresie od stycznia 2011 do stycznia 2016 roku funkcję dyrektora NCBiR o przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za przyznawanie określonym spółkom wsparcia finansowego ze środków publicznych kwalifikowane z art. 228 par. 3 i 5 kk oraz ujawniania osobie nieuprawnionej poufnej umowy zawartej przez NCBiR z jedną ze spółek kwalifikowane z art. 266 par.2 kk.


Czyny objęte aktem oskarżenia miały miejsce w 2015 roku. Były one związane m.in. z udzielaniem wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym pochodzących z funduszy Unii Europejskiej, podmiotom gospodarczym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jak ustalono w toku postępowania były dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zamian za korzyści udzielane mu przez oskarżonego przedsiębiorcę polegające m.in. na załatwieniu wysokopłatnej pracy dla żony oraz sfinansowanie pobytów wypoczynkowych zarówno zagranicznych jak i krajowych, podejmował działania stawiające podmioty gospodarcze reprezentowane przez tego przedsiębiorcę w uprzywilejowanej pozycji, umożliwiającej im uzyskanie wsparcia finansowego. Wartość przyjętych korzyści majątkowych przez byłego dyrektora NCBiR w świetle ustaleń śledztwa wyniosła nie mniej niż 546 286,06 zł.
Czyny korupcyjne zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Kolejnemu oskarżonemu będącemu przedsiębiorcą, który reprezentował liczne podmioty gospodarcze ubiegające się o wsparcie finansowe z NCBiR prokurator zarzucił udzielenie w 2015 roku korzyści majątkowych znacznej wartości i ich obietnic ówczesnemu dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dysponującej środkami publicznymi, w związku z pełnioną funkcją.

Wśród oskarżonych znalazła się żona ówczesnego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która swoim zachowaniem ułatwiła byłemu dyrektorowi Centrum przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie ponad 500 tysięcy złotych.
Kolejny oskarżony dopuścił się przestępstwa o charakterze korupcyjnym kwalifikowanego z art. 18 par. 3 k.k. w zw. z art. 229 par. 4 k.k.. Wśród oskarżonych jest również były urzędnik NCBiR. Został oskarżony o przekroczenie uprawnień i przekazanie poufnej umowy osobie nieuprawnionej. Czyn ten został zakwalifikowany z art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 266 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Na początkowym etapie postępowania wobec Krzysztofa K. pełniącego w okresie od stycznia 2011 do stycznia 2016 roku funkcję dyrektora NCBiR, stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który został następnie zmieniony na poręczenie majątkowe w wysokości 500 tysięcy złotych.


Wobec oskarżonego przedsiębiorcy również stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony na poręczenie majątkowe w wysokości 5 milionów złotych, a potem obniżony do kwoty 3 milionów złotych.

Źródło: Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy