Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Afera "Panama Papers". Ujawniono nowe dokumenty

kg 20:49 9 maja 2016
Siedziba kancelarii Mossack FonsecaWIKIPEDIA/VALENCIANO/OWN WORK/CC BY-SA 4.0
Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ujawniło dokumenty, które doprowadziły do wybuchu afery "Panama Papers". Baza danych zawiera informacje o ponad 200 tysiącach spółek, funduszy inwestycyjnych i fundacji zarejestrowanych w 21 rajach podatkowych. Znajduje się ona pod adresem: offshoreleaks.icij.org.

W bazie danych upublicznione zostały nazwy spółek, imiona i nazwiska dyrektorów, udziałowców i beneficjentów firm w rajach podatkowych, adresy, nazwy pośredników. 

Przypomnijmy, że w kwietniu za sprawą międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego okazało się, że około 140 polityków, celebrytów i sportowców korzystało z usług bankowych w rajach podatkowych. Wyciekło wówczas prawie 11 milionów dokumentów, które ujawniają nazwiska osób korzystających z podobnych usług. Wśród nich znajdują się m.in. Władimir Putin, Petro Poroszenko i Lionel Messi. Bogatych klientów obsługiwała panamska kancelaria Mossack Fonseca.

W dokumentach są nazwiska trzech Polaków – przedsiębiorców Mariusza Waltera i Marka Profusa oraz byłego prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział śledztwo w sprawie polskich wątków afery.

Źródło: onet.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze