Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Afera "Panama Papers". Prokuratura wkroczyła do siedziby Mossack Fonesca

ma 7:36 13 kwietnia 2016
siedziba kancelarii Mossack FonescaWIKIPEDIA/VALENCIANO/OWN WORK/CC BY-SA 4.0
Prokuratura w asyście policji wkroczyła do kancelarii Mossack Fonesca w Panamie, która znalazła się w centrum gigantycznej afery. Celem śledczych było odnalezienie dokumentów związanych z aferą o rajach podatkowych. Według komunikatu operacja przebiegła "bez incydentów i zakłóceń", ale budynek był wcześniej otoczony przez wojsko.

Kancelaria Mossack Fonesca twierdzi, że jest niewinna i stała się ofiarą włamania. Prezydent Panamy Juan Carlos Warela zapowiedział już współpracę z innymi krajami w celu zwiększenia przejrzystości w morskiej branży finansowej.

Prokuratura poinformowała, że celem przeszukania było "uzyskanie dokumentacji związanej z informacjami opublikowanymi w artykułach prasowych, z których wynika, że kancelaria działała nielegalnie". W oświadczeniu prokuratury czytamy także, że podobne przeszukanie odbyły się również w innych spółkach firmy.

Ramon Fonesca, współwłaściciel firmy stwierdził natomiast, że firma została zhakowana przez zagraniczne serwery i złożył w tej sprawie skargę do prokuratora generalnego w Panamie.

3 kwietnia w wyniku międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa światło dzienne ujrzała afera na ogromną skalę – okazało się bowiem, że około 140 polityków, celebrytów i sportowców korzystało z usług bankowych w rajach podatkowych. Wyciekło prawie 11 milionów dokumentów, które ujawniają nazwiska osób korzystających z podobnych usług. Wśród nich znajdują się m.in. Władimir Putin, Petro Poroszenko i Lionel Messi. Bogatych klientów obsługiwała panamska kancelaria Mossack Fonseca.

W dokumentach są nazwiska trzech Polaków – przedsiębiorców Mariusza Waltera i Marka Profusa oraz byłego prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wszczął śledztwo w sprawie polskich wątków w aferze "Panama Papers".

Źródło: bbc.com, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze