Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

ABW zatrzymała potencjalnego szpiega

7:14 29 października 2019
gpc / Telewizja Republika
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Piotra Ś., podejrzanego o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawniono również nielegalną broń i amunicję, a także fałszywe dokumenty. Teraz grozi mu od trzech lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.

 


Do zatrzymania Piotra Ś. doszło 24 października w Warszawie, jednak dopiero wczoraj rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził publicznie te informacje. Natomiast 26 października na wniosek Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny – obywatela Polski. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) podejrzewa go o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Żaryn podał, że funkcjonariusze Biura przeszukali także miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny.

– W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę broni palnej krótkiej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. – zdradził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Prokuratura już postawiła mężczyźnie kilka zarzutów.

- W toku postępowania prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu zarzut usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu kwalifikowany z art. 130 par. 2 k.k. Piotr Ś. usłyszał również zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia kwalifikowany z art. 263 par. 2 k.k. oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem z art. 270 par. 1 kk. Czyny te zagrożone są karą od 3 lat pozbawienia wolności” – podała Prokuratura Krajowa w specjalnym komunikacie.

Kilka godzin po pierwszych doniesieniach o aresztowaniu Piotra Ś. Stanisław Żaryn podał, że mężczyzna pracował dla instytucji państwowej.

– Aresztowany pod zarzutem usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu Piotr Ś. pracował w jednej z instytucji publicznych – powiedział wczoraj rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał również, że nie może podać szczegółowych informacji w tej sprawie.

 

 Czytaj więcej w dzisiejszej "Codziennej".

 

 Czytaj także:

Mocna debata o protestach wyborczych w „7x24”. Kownacki: Moralnie się szantażuje PiS, że nie powinno składać protestu

 

Źródło: Jan Przemyłski / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze