Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

ABW rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT. W tle ponad 10 milionów złotych

am 15:35 8 marca 2019
policja.pl
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 10 osób, które należały do zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzanie podatku VAT. Sprawa ma związek ze śledztwem prowadzonym przeciwko byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu i innym urzędnikom tej jednostki.

Akcja ABW została przeprowadzona 5 i 6 marca 2019 w kilku miejscowościach na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Wśród zatrzymanych znajdują się przedstawiciele polskich i czeskich podmiotów gospodarczych.

Działalność grupy przestępczej polegała na stworzeniu, przy wykorzystaniu tzw. "słupów", łańcucha firm realizujących fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Grupa posługiwała się fakturami VAT, które potwierdzały nieprawdę i nie odzwierciedlały faktycznych zdarzeń gospodarczych. W związku z opisaną działalnością organizatorzy procederu wyłudzili łącznie ponad 10 milionów złotych nienależnego zwrotu podatku VAT.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia oszustw podatkowych i wyłudzania podatku VAT, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. Wobec 5 osób Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów wyłączonych z akt postępowania prowadzonego przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, i innym urzędnikom tej jednostki administracji skarbowej. Zatrzymani należeli do zorganizowanej grupy przestępczej korzystającej z przychylności kilku urzędników tego Urzędu Skarbowego. Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze