Aborcjonistka na wpływowym stanowisku ONZ. Czy to krok do uznania aborcji prawem człowieka?

Artykuł
Aborcjonistka będzie miała wpływ na postanowienia ONZ dotyczące opieki zdrowotnej
pixabay

Rada Praw Człowieka ONZ zatwierdza aborcjonistkę jako specjalnego eksperta w dziedzinie prawa do zdrowia. - Zajmuję się aborcją tak długo, jak jestem wykwalifikowanym lekarzem - oświadczyła niedawno Tlaleng Mofokeng. Teraz będzie miała wpływ na postanowienia ONZ dotyczące opieki zdrowotnej.

Mofokeng jest otwartą orędowniczką tzw. „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, a jako lekarz „świadczyła usługi aborcyjne przez ponad dekadę”.

Stanowisko Specjalnego Sprawozdawcy „w sprawie prawa każdego do korzystania z najwyższego osiągalnego poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego” zostało ustanowione w 2002 r., a wybrane osoby sprawują sześcioletnią kadencję.

Stanowisko to piastował m.in. Anand Grover z Indii, który w 2011 r. był jednym z pierwszych ekspertów ONZ, którzy rozpowszechnili pogląd, że dostęp do „legalnych i bezpiecznych usług aborcyjnych” jest niezbędnym elementem prawa do zdrowia. Ta interpretacja znacznie wykracza poza definicję prawa do zdrowia zawartą w Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (ICESCR), który nie wspomina o aborcji, i jest sprzeczna z konsensusem między państwami członkowskimi ONZ, że prawa aborcyjne są sprawą ustalaną przez rządy krajowe.

Niemniej zwolennicy aborcji szybko skorzystali z raportu Grovera, aby stwierdzić, że przepisy ograniczające aborcję w Stanach Zjednoczonych - które nie ratyfikowały ICESCR - naruszają międzynarodowe standardy praw człowieka.

Specjalni sprawozdawcy ONZ działają co prawda niezależnie i nie są uważani za pracowników ONZ. Niemniej jednak mają wpływ na światową opinię.

Roczne sprawozdania specjalnych sprawozdawców mogą stanowić wkład w prace innych jednostek ONZ, być cytowane w pracach różnych agencji, a nawet cytowane w rezolucjach przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne.

Biorąc pod uwagę dotychczasową karierę Mofokeng, prawdopodobnie przekroczy ona swój mandat w jeszcze większym stopniu niż Grover. - Byłam aborcjonistką tak długo, jak jestem wykwalifikowanym lekarzem - napisała w The Guardian w artykule, w którym potępiono również stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa i przywrócenie polityki zakazującej finansowania zagranicznych organizacji, które promują lub przeprowadzają aborcje.

Mofokeng była członkiem założycielem i wiceprzewodniczącą Koalicji na rzecz Sprawiedliwości Seksualnej i Reprodukcyjnej w RPA i została uznana przez Fundację Billa i Melindy Gatesów za lidera w dziedzinie planowania rodziny w 2016 roku. Opublikowała także artykuł w Teen Vogue, w którym argumentowała, że prostytucja to praca jak każda inna.

Źródło: lifesitenews.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy