Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie o kandydaturach na szefów SKW i CBA

mk 17:43 11 grudnia 2013
Obecny szef CBA Paweł Wojtunik Telewizja Republika
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie oceniła kandydaturę Pawła Wojtunika na szefa CBA w kolejnej kadencji. Wcześniej posłowie ze speckomisji pozytywnie zaopiniowali też kandydata na szefa SKW, którym jest ppłk Piotr Pytel.

- Komisja odniosła się pozytywnie do wniosków dotyczących obydwu szefów służb, ten formalny element został dopełniony - powiedział wychodząc z posiedzenia szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Wojtunik mówił dziennikarzom, że przede wszystkim chciałby, aby nadal CBA było wolne od jakichkolwiek konotacji politycznych. - W dalszej kadencji chciałbym potwierdzić, że CBA jest służbą, która w sposób całkowicie apolityczny realizuje trudne sprawy, jakie do nas trafiają - powiedział szef CBA. Ubolewał, że Biuro "nadal jest traktowane jak temat polityczny".

Wcześniej komisja pozytywnie oceniła kandydaturę ppłk. Pytla na szefa SKW. Szef MON Tomasz Siemoniak pytany po posiedzeniu o priorytetowe zadania, jakie stawia SKW, wymienił walkę z korupcją, ochronę kontrwywiadowczą i bezpieczeństwo teleinformatyczne. - Oczekuję od ppłk. Pytla, jeśli będzie powołany przez prezesa Rady Ministrów, aby ciężką pracą tworzył jak najlepszy wizerunek tej służby - mówił Siemoniak.

Przeciwko kandydaturom Wojtunika i Pytla głosowało PiS, przedstawiciele pozostałych partii byli za. - Uważamy, że kadencja Pawła Wojtunika była zmarnowana, a ostatnie zatrzymania tylko i wyłącznie miały służyć (pokazaniu), że coś CBA robi w materii walki z korupcją - mówił poseł PiS Marek Opioła.

Relacjonował też, że wystarczającej większości nie zyskał jego wniosek o odłożenie głosowania nad kandydaturą ppłk. Pytla. Opioła chciał, by ze speckomisją spotkali się b. p.o. szef SKW z przełomu lat 2007/2008 płk Grzegorz Reszka oraz b. szef ABW z lat 2006-2007 Bogdan Święczkowski. Według Opioły Reszka podpisał pismo, w którym wyrażał szereg wątpliwości wobec Pytla, gdy przechodził on do SKW z ABW kierowanej przez Święczkowskiego. - Uważamy, że ppłk Pytel nie powinien pełnić tej funkcji - powiedział Opioła.

Jednak zdaniem przewodniczącej komisji Elżbiety Radziszewskiej (PO) wszystkie wątpliwości wokół Pytla zostały rozwiane, wcześniej to samo mówił Siemoniak. - Okazuje się, że jakowegoś pisma pana Reszki nikt nie widział, nawet pan poseł Opioła - zaznaczyła posłanka PO. Sienkiewicz natomiast podkreślił, że nie ulega wątpliwości, iż obie kandydatury są świetne.

We wtorek kandydatury Pytla i Wojtunika pozytywnie zaopiniowało Kolegium ds. Służb Specjalnych. Przed powołaniem szefów służb specjalnych swoją opinię musi też wydać prezydent Bronisław Komorowski. Żadna opinia nie jest wiążąca dla premiera.

Komisja miała też zaopiniować projekt zarządzenia premiera ws. powołania Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Państwa. Ten punkt spadł jednak z porządku posiedzenia. Jak powiedziała Radziszewska, uzgodniono, że z opiniowaniem komisja poczeka do czasu, kiedy komitet stały Rady Ministrów przyjmie projekty nowych ustaw o agencjach wywiadu i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Dziś speckomisja nie wybrała także stałego doradcy z ramienia TR. Kandydatem jest b. żołnierz WSI płk Krzysztof Polkowski.

Kadencja szefa CBA kończy się w grudniu, premier chce powołać go na kolejną. W listopadzie premier mówił, że jest wyjątkowo zadowolony ze współpracy i efektów pracy Wojtunika, a także ze stylu, w jakim sprawuje on funkcję szefa CBA, "nie szukając pozornych efektów, nie słuchając mnie co ma robić, nie informując mnie wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby".

Ppłk Pytel obecnie pełni obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego; zastąpił odwołanego w październiku gen. Janusza Noska. Wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW.

Premier odwołał kierującego SKW od lutego 2008 r. Noska, bo w jego ocenie nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Media podawały, że odwołanie Noska mogło mieć związek z konfliktem między nim a byłym już wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, który odpowiadał za zakupy sprzętu i uzbrojenia. W listopadzie zrezygnowali z pracy dwaj zastępcy Noska - płk Dariusz Pilarz i płk Maciej Hermel.


Źródło: pap

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze