Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

„Dzieci widzą i słyszą wybuchy. Trzeba z nimi rozmawiać rozsądnie o wojnie.”
gov.pl

Gościem programu „Wolne głosy” prowadzonego przez Marcina Bąka był minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Tematem rozmowy była sytuacja w polskim szkolnictwie, spowodowana napływem uchodźców w wieku szkolnym.

- Sytuacja wygląda nieźle. Wyzwań nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Wszyscy uczymy się tej rzeczywistości codziennie, próbując opanować sytuację. Tych wyzwań będzie w przyszłości jeszcze więcej. Podpisaliśmy przepisy zasugerowane przez samorządowców celem usprawnienia sytuacji - rozpoczął minister

- Dziecko zgłasza się do szkoły z rodzicami. Dyrektor zapisuje takiego ucznia do szkoły. Sugerujemy przygotowanie oddziałów przygotowawczych. Uczniowie uczą się przede wszystkim języka polskiego. Reszta należy do dyrektora szkoły i grona pedagogicznego. Te oddziały zapewniają mniejszy stres dzieciom - wyjaśnił proces.

- Polskie dzieci będą miały dobre warunki do nauki. Uczniowie z Ukrainy mogą korzystać z obiektów, których nie używają szkoły. Dbamy o normalność i staramy się opiekować uchodźcami - przekonywał.

Temat ułatwienia asymilacji nowoprzybyłym uczniom podsumowano w sposób następujący: ,,Dzieci reagują wspaniale na przyjęcie rówieśników. To jest najważniejsze żeby czuły się mile widziane i spotykały się z przyjaźnią. Przekazaliśmy 180 milionów na zajęcia psychologiczne i pedagogiczne w szkołach".

- Dzieci widzą i słyszą wybuchy. Trzeba z nimi rozmawiać rozsądnie o wojnie. Trzeba podkreślać, że jesteśmy bezpieczni, jesteśmy w najsilniejszym sojuszu obronnym i Polska nigdy nie była w lepszej sytuacji. Trzeba powodować u nich poczucie bezpieczeństwa. Od 1 września zdecydowanie zmieniamy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy te elementy z przysposobienia obronnego, które wszyscy dobrze znamy. Strzelanie na strzelnicy, zapoznawanie się z bronią. Spowoduje to, że Polacy będą mogli się bronić - kontynuował.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy