Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

73 i pół tysiąca pokrzywdzonych na łączną kwotę 181 mln złotych – wiemy, które firmy są zamieszane w skandal

PR 12:10 13 września 2018
pixabay/Telewizja Republika
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia w sprawie dotyczącej działalności firmy „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o., poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” i „Pomocna Pożyczka”. Firma proponowała pożyczki, pobierała wstępne opłaty i nie zwracała ich nawet, gdy kredytu nie przyznano. W sprawie jest 22 oskarżonych, ponad 73 i pół tysiąca pokrzywdzonych i szkoda łączna w kwocie ponad 181 milionów złotych.

Łączna wysokość szkody, wynikająca z zarzucanych im przestępstw została ustalona na kwotę 181.276.543 złotych. Wśród oskarżonych znaleźli się: prezes i wiceprezes spółki, dyrektor regionalny i jego zastępca oraz pracownicy poszczególnych biur. Dwóm oskarżonym, prezesowi i wiceprezesowi spółki zarzucono nadto popełnienie przestępstw z ustawy o rachunkowości dotyczących między innymi nieskładania sprawozdań finansowych. Dwojgu oskarżonym zarzuca się również popełnienie czynów z art. 299 § 1 kodeksy karnego tj. pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostało 19 października 2012 roku na podstawie zawiadomień złożonych przez indywidualnych pokrzywdzonych. Czynności w sprawie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, realizowali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Postępowanie prowadzone było przez kilkunastoosobowy zespół, w skład którego wchodziło 12 prokuratorów. 

Akt oskarżenia obejmuje ponad 42 tomy, czyli ponad 16 tysięcy stron. Sprawne przekazanie tak dużej ilości dokumentacji możliwe było dzięki współpracy z kierownictwem Sądu Okręgowego w Gdańsku, do którego skierowano akt oskarżenia w tej sprawie.

 

 

 

 

Źródło: pk.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze