Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

7 tys. Polaków oszukało ZUS. Wakacje i dodatkowa praca zarobkowa w trakcie zwolnień L-4

M.J.O 14:31 7 czerwca 2018
pixabay
5,5 miliona złotych tyle odzyskał ZUS kwestionując blisko 7 tysięcy zwolnień lekarskich tzw. L-4. Jak się okazuje Polacy w trakcie "choroby" wyjeżdżają na wakacje albo dorabiają w innej pracy.

Zwolnienie lekarskie według podstawowych założeń służyć ma jak najszybszemu powrotowi do pracy. Jak się jednak okazuje, bardzo duża liczba pracowników korzysta z L-4 w sposób kompletnie nie mający nic wspólnego z leczeniem.

W I kwartale 2016 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rękoma swoich pracowników zweryfikował 126 tysięcy zwolnień lekarskich. Blisko 7 tysięcy z nich zostało odrzucone ze względu na nie spełnienie warunków.

"Choroba" pracownika najczęściej wykorzystywana jest na wakacyjne przygody oraz prace przy domu. Czasami zdarzało się również, że rekonwalescent wykonywał inne prace zarobkowe. Jako przykład rzeczniczka olsztyńskiego ZUS podała historię osoby z bólem kręgosłupa. Mężczyzna miał być niezdolny do pracy fizycznej, jednak kontrolerzy zastali go pracującego przy maszynach w tartaku.

Co ciekawe bardzo często kontrolerzy nie muszą się zbytnio wysilać, aby odnaleźć fałszywego "chorego". Z pomocą przychodzą bowiem portale społecznościowe na których znaleźć można np. zdjęcia z wakacji w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Źródło: Money.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze