Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

5-lecie działalności Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej

mk 12:12 28 maja 2015
fot. materiały prasowe
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej w maju bieżącego roku obchodzi pięciolecie swojej działalności.

W maju 2010 roku w Krakowie rozpoczęła się działalność organizacji, która liczyła wtedy kilku członków. Powstanie stowarzyszenia było odpowiedzią na niski poziom zainteresowania wśród młodych ludzi sprawami własnego kraju oraz ich wiedzy polityczno-historycznej. Założycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia był Paweł Kurtyka.

W ciągu pięciu lat organizacja systematycznie powiększała liczbę członków, a jej zasięg obejmował kolejne miasta akademickie. Obecnie liczy dziesięć oddziałów, w których pracuje około dwieście młodych osób. Dorobek stowarzyszenia to ponad sto konferencji naukowych, konkursów z wiedzy historycznej, inicjatyw społecznych, marszów i wystaw. Co roku 13 grudnia wszystkie oddziały stowarzyszenia organizują ogólnopolskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a 1 marca uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto stowarzyszenie podejmuje tematy związane z aktualnym stanem państwa polskiego, zagadnieniami historycznymi i etycznymi.

30 maja w Krakowie będą miały miejsce obchody piątej rocznicy założenia stowarzyszenia. Spotkanie będzie miało charakter podsumowujący dorobek organizacji, a także stanie się okazją do dyskusji nad rolą młodych Polaków w życiu społeczno-politycznym. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 Mszą Świętą odprawioną w Klasztorze oo. Kapucynów. Obchody będą kontynuowane w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po części prezentującej profil działalności stowarzyszenia oraz podsumowującej dorobek ostatnich pięciu lat osobom zasłużonym, mentorom organizacji, którzy wielokrotnie ją wspierali nadane zostanie członkostwo honorowe. Następnie wyróżnieni zostaną członkowie stowarzyszenia, którzy wykazywali się szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem w pracy dla organizacji.

Kolejna część obchodów to trzy panele dyskusyjne, które będą dotyczyły roli młodego pokolenia w kształtowaniu przestrzeni publicznej we współczesnej Polsce. Pierwszy panel będzie związany z karierą młodych ludzi w nauce, szansami na rynku pracy jakie oferuje polski system edukacji oraz poziomem i sytuacja w szkolnictwie wyższym i średnim. Udział w nim potwierdzili m. in. prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Nowak, dr hab. Mirosław Szumiło, dr Przemysław Dakowicz.

Drugi panel poświęcony zostanie polityce i gospodarce. Prelegenci zmierzą się z zagadnieniami roli i przyszłości młodych w życiu publicznym i politycznym, ich poglądów na gospodarkę i możliwości rozwoju jakie daje aktualna rzeczywistość polityczna i ekonomiczna. Dyskutować będą m.in. prof. Piotr Gliński, prof. Krzysztof Szczerski, Paweł Soloch, Piotr Trąbiński, Robert Winnicki, Krzysztof Bosak, Paweł Kurtyka, Tomasz Pułról oraz Paweł Leszczyński .

SdR zapraszają do zapoznania się z relacjami z obchodów pięciolecia stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, które pojawią się na naszej stronie internetowej, profilu na Facebooku oraz na Twitterze w trakcie wydarzenia i na początku przyszłego tygodnia.

 

Lista osób wyróżnionych tytułem Członka Honorowego – Mentora Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej:

 

Tomasz Balon-Mroczka

dr Przemysław Dakowicz

mec. Konrad Firlej

dr hab. Henryk Głębocki

dr hab. Maciej Korkuć

Ewa Maciejewska

prof. Filip Musiał 

 prof. Andrzej Nowak

prof. Jacek Pietrzak

prof. Mieczysław Ryba

dr hab. Mirosław Szumiło

Piotr Trąbinski

prof.  Przemysław Waingertner

red. Rafał Ziemkiewicz

prof. Jan Żaryn

 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski
prof. Piotr Gliński

Źródło: Studenci dla Rzeczypospolitej

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze