Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

400 mln zł. na rozwój kultury. Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

D.Z. 14:50 8 października 2020
Piotr Gliński, Katarzyna Meissner i Elżbieta Wrotnowska-Gmyz PAP
Ruszył nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Kultury. Jest to 400 mln zł wsparcia dla instytucji kultury - samorządowych, NGO-sów, firm prywatnych w dziedzinie tańca, muzyki i teatru - poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
W czwartek w MKiDN odbyła się konferencja prasowa na temat naboru wniosków w ramach programu "Fundusz Wsparcia Kultury".

- Dzisiaj ruszył nabór wniosków do +Funduszu Wsparcia Kultury+. To jest to 400 mln zł, które udało nam się ulokować w IV tarczy antykryzysowej, wsparcia dla instytucji kultury - samorządowych, NGO-sów i firm prywatnych w dziedzinie tańca, muzyki i teatru, a także firm które organizują zaplecze techniczne przy różnych wydarzeniach kulturalnych - powiedział wicepremier Gliński.

Minister kultury podkreślił, że to jest "długo oczekiwany program wsparcia dla polskiego sektora kultury". "Niestety, mamy epidemię, epidemia się rozwija, mamy drugi etap epidemii, więc wciąż funkcjonowanie kultury jest w dużej mierze ograniczone, z tymi ograniczeniami będziemy się jeszcze jakiś czas mierzyć, dlatego to wsparcia jest konieczne" - zaznaczył szef resortu kultury.

Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oceniła, że "znajdujemy się w momencie, w którym cele tego projektu Funduszu Wsparcia Kultury z każdą chwilą, z każdym dniem zyskują na znaczeniu". - Dzisiaj okazuje się, że to wsparcie będzie miało znaczenie fundamentalne dla utrzymania ciągłości funkcjonowania instytucji kultury, dla kontynuowania ich pracy, dla twórczości, dla tworzenia kolejnych spektakli, koncertów i wydarzeń artystycznych - wskazała.

Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner zaapelowała do instytucji starających się o wsparcie o to, aby nie czekały do ostatniej chwili, do 21 października ze składaniem wniosku. - Im szybciej będą te wnioski składane, tym szybciej zakończymy ten proces - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że "wszystkie środki pozyskane w ramach Funduszu Wsparcia Kultury trzeba będzie wydać, zaksięgować do 31 grudnia". - To jest bardzo ważna informacja, dlatego też to tempo jest istotne i również dlatego bardzo prosimy wnioskodawców o składanie zapotrzebowania na kwoty, które faktycznie realnie będą mogli wydać i wykorzystać - mówiła dyrektor Meissner.

Przypomniała, że dwa podstawowe cele Funduszu to - utrzymanie zatrudnienia w sektorze i utrzymanie ciągłości działalności artystycznej.

MKiDN przekazało, że "poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019". O wsparcie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca: samorządowe instytucje artystyczne – do wysokości 40 proc. utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50 proc. przychodów netto i przedsiębiorcy – do 50 proc. przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

O środki będzie można wnioskować do 21 października.

Otrzymane wsparcie finansowe będzie można przeznaczyć na tzw. koszty kwalifikowalne. Zaliczane są do nich m.in.: wynajem nieruchomości czy też koszty podróży i materiałów bezpośrednio związanych z działaniem artystycznym. W ramach dofinansowania rozliczyć będzie można też koszty personelu pracującego na rzecz instytucji kulturalnej, jak również organizacji spektakli i koncertów. Pełna lista możliwych kategorii do uwzględnienia w rozliczeniu dostępna jest na stronie www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury. Co ważne – w ramach otrzymanej refundacji beneficjenci będą mogli rozliczyć koszty poniesione od początku pandemii, czyli od 12 marca. Środki będą musiały być wykorzystane do końca 2020 roku.

Nabór wniosków prowadzony jest pod adresem: fwk.witkac.pl. Dostępne są tam m.in. regulamin, kryteria przyjmowania wniosków oraz wzór umowy, którą beneficjent podpisze z instytucją, do której aplikował o dofinansowanie.

Dla wnioskodawców utworzono infolinię z numerami telefonów: Instytut Muzyki i Tańca: 22 122 11 82 oraz Instytut Teatralny: 22 122 11 83. W okresie naboru wniosków jest ona czynna od poniedziałku do piątku w g. 10-17 oraz w soboty i niedziele w g. 10-15. Pytania można także kierować na odpowiednie tematycznie adresy email: fwk_teatr@instytut-teatralny.org, fwk_muzyka@imit.org.pl, fwk_taniec@imit.org.pl.

Fundusz to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. sześć miliardów zł. Jego operatorami z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Podstawą prawną uruchomienia Funduszu jest specjalne Rozporządzenie Rady Ministrów opublikowane 7 października. Założenia finansowe Funduszu zostały wypracowane przez działający przy Instytucie Teatralnym zespół ekspercki ds. sytuacji teatru w czasie pandemii, ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze