Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

26 osób zginęło na drogach w ostatnich kilku dniach. Policja apeluje o ostrożność

mm 10:24 16 stycznia 2021
PAP
W ciągu ostatnich kilku dni na drogach doszło do prawie 200 wypadków, w których zginęło 26 osób, a niemal 200 zostało rannych – poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W związku z nadchodzącymi mrozami zaapelował do kierowców o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Ten weekend jest trudny dla kierowców. „Opady śniegu oraz marznącego deszczu i niska temperatura spowodowały, że na drogach w całej Polsce pogorszyły się warunki drogowe, w wielu miejscach może być ślisko” - powiedział Opas. Dodał, że nad bezpieczeństwem na drogach będą czuwać policjanci ruchu drogowego.

 Kurs bezpiecznej jazdy

„Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania auta, łatwiej jest o utratę przyczepności kół na jezdni, a kierowca nawet przy niskiej prędkości może nie zapanować na samochodem i wpaść w poślizg. Podczas kierowania autem należy zachować znacznie większy niż w normalnych warunkach bezpieczny odstęp od samochodów jadących przed nami” - tłumaczył policjant.

Podkreślił również, że kierowcy przy takich warunkach na drodze powinni zwrócić szczególną uwagę na wyprzedzanie, wymijanie i skręcanie. „Należy też zachować ostrożność przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych. Szczególnie przy dłuższych podróżach niezbędne są zimowe opony” - zaznaczył.

 Piesi też muszą uważać

„Apelujemy także do pieszych o rozwagę, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe” - zaapelował.

Niestety użytkownikom dróg wciąż brakuje wyobraźni. Od 11 do 14 stycznia policjanci w całym kraju odnotowali 188 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób a 196 zostało rannych. „Zatrzymano 490 nietrzeźwych kierowców oraz 333 kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h” - podał.

Ku przestrodze

„13 stycznia w Wolsztynie na prostym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym ciężarowa Scania z naczepą potrąciła 52-latkę, która wtargnęła na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd. Piesza zginęła na miejscu. Nie miała elementów odblaskowych” - powiedział policjant.

Z kolei 14 stycznia w Opolu 43-latek kierujący volkswagenem podczas wyprzedzania stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z nadjeżdżającym lexusem. „Kierowca volkswagena zginął na miejscu” – poinformował Opas.

Źródło: pap.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze