25 osób otrzyma pośmiertnie Order Orła Białego

Artykuł
Krzysztof Sitkowski/KPRP

W Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta Sala Orderu Orła Białego. – Cieszę się z pomysłu, aby w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najwyższe, a zarazem najstarsze – jak w przypadku Orderu Orła Białego – odznaczenia państwowe zostały w tak wyjątkowy sposób wyeksponowane – mówił Andrzej Duda. Prezydent ogłosił dziś także listę 25 osób, które 11 listopada zostaną uhonorowane za zasługi dla polskiej niepodległości.

Prezydent zaznaczył, że codziennie Pałac Prezydencki odwiedzają wycieczki, w większości młodych ludzi, a wielu z nich pyta o kompetencje Głowy Państwa i szuka elementów, które są związane w charakterystyczny sposób z urzędem Prezydenta. Wskazał, że należą do nich właśnie m.in. najwyższe odznaczenia, wręczane przez Prezydenta RP.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Order Orła Białego zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, można było nadać tuż po śmierci wybitnej osoby, ale generalnie nie był przyznawany wstecz. – Postanowiliśmy, razem z Kapitułą Orderu Orła Białego, w tym wyjątkowym roku, jakim jest rok 100-lecia odzyskania niepodległości zrobić wyjątek i cofnąć się. Spojrzeć na polskie życie publicznie przez aspekt tych 100 lat i popatrzyć, kto na tej przestrzeni (…) był postacią wybitną, a kto tym Orderem Orła Białego uhonorowany nie został. Wybraliśmy 25 takich wybitnych postaci, z bardzo różnych dziedzin polskiego życia – poinformował.

– Te osoby na 100-lecie odzyskania niepodległości zostaną uhonorowane pośmiertnie Orderem Orła Białego – powiedział Prezydent, dodając, że uroczystość odbędzie się 11 listopada.

Nazwiska odznaczonych prezydent Andrzej Duda podał, rozpoczynając posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Są to (w kolejności alfabetycznej): Stefan Banach, matematyk; abp Antoni Baraniak SDB; bp Juliusz Bursche; Ignacy Daszyński, polityk; Roman Dmowski, polityk; ks. Szymon Fedorońko, duchowny prawosławny; Halina Konopacka, lekkoatletka; Hilary Koprowski, lekarz; Janusz Korczak (Henryk Goldszmit); Wojciech Kossak, malarz; Zofia Kossak-Szczucka; Leon Kryczyński (Mirza Najman), prawnik, historyk i działacz społeczny; Kornel Makuszyński; Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski, współtwórcy polskiego harcerstwa; Stanisław Mierzwa, adwokat i działacz ruchu ludowego; Jędrzej Moraczewski, polityk; Leon Petrażycki, filozof i działacz polityczny; Maciej Rataj, polityk; Władysław Stanisław Reymont; Maria Skłodowska-Curie; generał Stanisław Sosabowski; Baruch Steinberg, naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu; Karol Szymanowski, kompozytor i Stefan Żeromski. 

 

 

 

 

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy