Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

23 Polaków dołączyła do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

am 20:17 27 maja 2019
Wikipedia/ Michał Józefaciuk - Senat Rzeczypospolitej Polskiej/ CC BY-SA 3.0 PL
Do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dołączyło dwudziestu trzech Polaków. Medale i dyplomy dla zasłużonych odebrały w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie rodziny i bliscy uhonorowanych.

Anna Azari powiedziała, że medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" to najważniejsze izraelskie odznaczenie. - To odpłacenie długu historycznego - mówiła ambasador Izrela. - Trzeba pamiętać nie tylko zło, ale i dobro - dodała. 

- Wręczenie medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady w Polsce i nie tylko w Polsce. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych. Ludzie ci ratowali Żydów z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Podkreśliła też, że z moralnego punktu widzenia czasy drugiej wojny światowej były najstraszniejsze w historii. - Zwykli obywatele byli zmuszenie do dokonywania niemożliwych wyborów. Nie wszyscy zdali ten egzamin z człowieczeństwa - dodała Azari, która wręczyła medale bliskim odznaczonych.

Medalami i tytułami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczeni zostali: Regina i Franciszek Blaszko, którzy w 1942 r. uratowali czteroletniego Benjamina Katza, Helena i Stanisław Borowscy oraz Maria i Jan Burbutowscy za ratowanie rodziny Izaaka i Miriam Gruszniewskich, Anna i Józef Budyńscy oraz Krystyna Bryk za pomoc i ukrywanie do czasu wkroczenia Armii Czerwonej żydowskich sióstr Manii Molly Bluhman i Betty Bluhman.

Sprawiedliwymi zostali również Anna i Kazimierz Gałeccy oraz Józef Izdebski za uratowanie Stelli Zylberstein (dziś Kochawa Tsur) oraz jej matki Gitly, Danuta i Friedrich Heckermann (był Niemcem o antyfaszystowskich poglądach) oraz Aniela Roland, którzy ocalili m.in. Maurycego Laibacha i jego syna Stefana Laibacha, Matylda i Antoni Maliszewscy oraz Maria Maliszewska za uratowanie Fanii Warman, Janina i Jakub Krajewscy za uratowanie Barbary Tyl (Sury Bursztyn), Szczepan Marian Stankiewicz za ocalenie Marii Kirszenbaum-Trześniewskiej, Zofia Wysmulska i Józef Wysmulski za uratowanie m.in. Nachuma i Stefy Goldberg.

Stella Zylberstein, ocalona przez Józefa Izdebskiego, przyjechała na uroczystość z Izraela. Kobieta ukrywała się w domu Izdebskich aż do momentu, kiedy poczuła, że rodzina żyje w strachu. - Ja z resztą się nie bałam, wiedziałam, że ludzie są dobrzy. Jestem dzień tu, dzień tam, ale żyję. Cieszyłam się życiem - mówiła.

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medale i dyplomy Sprawiedliwy wśród Narodów Świata od 1963 r. Odznaczenie wyraża hołd osobom, które bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażali życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi, zagrożonych eksterminacją przez niemieckich okupantów.

Dyplomy i medale Sprawiedliwych są wręczane na ceremoniach w Izraelu lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ambasada Izraela w Polsce organizuje kilkanaście takich uroczystości rocznie, głównie w Warszawie.

Do 1 stycznia 2019 r. odznaczonych zostało 27 362 bohaterów z całego świata, w tym 6992 Polaków, którzy są najliczniejszą grupą wśród odznaczonych.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze