Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy

ASy 14:32 14 listopada 2020
zdjęcie podglądowepixabay
Jak co roku, 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku tematem przewodnim jest “Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!”.

Dzień cukrzycy został ustanowiony po raz pierwszy w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na wzrost zagrożenia zachorowaniem na tę chorobę.

Przez cały listopad w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbywają się liczne spotkania, wykłady oraz konferencje mające na celu zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie związane z leczeniem cukrzycy oraz zapobieganiu tej choroby.

W tym roku ze względu na temat przewodni organizatorzy wydarzenia skupiają się także na pielęgniarkach i ich pomocy cukrzykom.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecna liczba osób pracujących w zawodzie pielęgniarskim to 27,9 mln, z czego 19,3 mln to profesjonalne pielęgniarki i pielęgniarze. 

Globalny niedobór pielęgniarek w 2018 roku był szacowany na poziomie 5,9 miliona, z czego 89% skoncentrowany był w państwach o niskich i średnich dochodach. Liczba przeszkolonych pielęgniarek powinna wzrosnąć o 8% rocznie, aby przezwyciężyć niepokojące braki w tym zawodzie do 2030 roku.

Dane mówią same za siebie - na świecie na tę chorobę cierpi już 425 milionów ludzi. 

Rola pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia jest więc tu nieoceniona. Pielęgniarki to często pierwsze osoby, które wchodzą w interakcję z pacjentem. Ich wstępna ocena stanu zdrowia oraz edukacja pacjenta ma istotny wpływ na dalszy proces leczenia. 

Mimo wszystko nadal istnieje znaczna potrzeba szkolenia pielęgniarek w zakresie diabetologicznym, a co za tym idzie zwiększenie funduszy na wyposażenie personelu. Dysponując odpowiednią wiedzą, pielęgniarki mogą wiele zmienić dla osób dotkniętych cukrzycą.

Statystyki informują, że połowa diabetyków na świecie wciąż nie została jeszcze zdiagnozowana.

 

Dlatego kluczowa jest tu wczesna diagnostyka cukrzycy, która znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań. U każdej osoby objawy choroby mogą się różnić, natomiast charakter objawów zależy również od typu.

Do najczęściej wymienianych objawów cukrzycy zaliczamy:

 

  • częste uczucie pragnienia
  • częste oddawanie moczu
  • towarzyszące uczucie apetytu
  • suchość w ustach  
  • spadek masy ciała
  • zaburzenia widzenia
  • utrzymujące się ciągłe uczucie zmęczenia
  • senność
  • apatia
  • trudności z koncentracją.

Objawów zarówno cukrzycy typu 1 jak i typu 2 nie można bagatelizować.

infografika_apteline_cukrzyca_objawy_670

 

 

 

Źródło: cukrzyca.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze