Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Chiny osłabiają restrykcyjną politykę planowania rodziny

15:29 15 listopada 2013
„Pekin złagodzi politykę planowania rodziny i zlikwiduje kontrowersyjne obozy pracy” - zapowiada agencja Xinhua, powołując się na dokument opublikowany po niedawnym 3. plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh).

Polityka planowania rodziny jest potocznie zwana polityką jednego dziecka. Teraz nowe przepisy pozwolą rodzinom, w których przynajmniej jedno z małżonków jest jedynakiem, na posiadanie dwójki dzieci. Obecnie prawo to przysługuje małżeństwom, w których zarówno mąż, jak i żona nie mają rodzeństwa.

W opublikowanym dokumencie wskazano, że zmiana polityki planowania rodziny ma sprzyjać „długofalowemu zrównoważonemu rozwojowi populacji w Chinach”. Jest to największa zmiana w polityce jednego dziecka od czasu jej ustanowienia przed ponad 30 laty. Mimo to zaraz po 3. plenum część mediów już oceniła ten krok jako zbyt mały i wykonany zbyt późno, by mógł zapobiec problemom społecznym, do jakich prowadzi polityka jednego dziecka. Według ekspertów za 10 lat liczba Chińczyków zacznie spadać, a wówczas kontrola urodzeń w ogóle nie będzie potrzebna. –„Demografowie już od dawna zalecają władzom zezwolenie wszystkim rodzinom na posiadanie dwójki dzieci” - wskazywał hongkoński dziennik „South China Morning Post”. Według Xinhua pakiet reform przewiduje też likwidację „reedukacji przez pracę”, a także stopniową redukcję kategorii przestępstw zagrożonych karą śmierci.

Na 3. plenum KC KPCh przywódcy partii wytyczyli plany reform, głównie gospodarczych, na następne 10 lat. Zapowiedziano m.in. oddanie rynkowi „decydującej roli” w gospodarce. Zgodnie z prognozami ekspertów na plenum dyskutowano głównie nad metodami usprawnienia chińskiego modelu gospodarczego, nazywanego oficjalnie „socjalizmem o chińskiej specyfice”, a szczególnie o roli rynku i państwa w sterowaniu gospodarką kraju. W komunikacie wydanym po zakończeniu plenum partia zapowiedziała zezwolenie siłom rynkowym na granie „decydującej roli” w alokacji zasobów. Rezultaty reformy mają zostać osiągnięte do roku 2020. Dotychczas rola rynku w chińskiej gospodarce określana była oficjalnie jako „elementarna”.

Aby zagwarantować efektywne wprowadzanie zmian, utworzono specjalny zespół odpowiedzialny za „wszechstronne pogłębianie reform”. Ten zespół i komitet bezpieczeństwa państwowego będą kluczowymi mechanizmami w zapowiadanej przez polityków transformacji kraju.

mk, PAP, fot. Flickr.com/Wesley Frey/CC

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze