Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

12 mld deficytu w budżecie. Jednocześnie wzrosły dochody państwa

JK 11:32 18 listopada 2020
Zdjęcie ilustracyjne.wikimedia.org
Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł - poinformował w środę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak dodał, w okresie styczeń – październik tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc., a dochody podatkowe niższe o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Kościński dodał, że w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 proc. r/r. Szef MF zauważył, że począwszy od lipca br. wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze. 

- Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce. W okresie styczeń-październik br. dochody z VAT spadły o ok. 0,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym - tłumaczy minister. 

Minister o "coraz mniejszym" spadku dochodów z CIT 

Resort finansów szacuje, że w październiku dochody z PIT wyniosły 6,3 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. niż w październiku 2019 r. Wpływy z PIT w okresie styczeń – październik 2020 r. wyniosły 51,3 mld zł i były niższe o 4,9 proc. r/r, tj. o 2,6 mld zł. 

Według Kościńskiego na wykonanie w tym okresie wpłynęło pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w związku ze stanem epidemii oraz reformy z 2019 roku związane z obniżeniem stawki podatkowej oraz ulgą dla młodych.

W październiku 2020 r. dochody budżetu państwa z CIT były wyższe o ok. 1,0 proc. r/r. Począwszy od sierpnia br., gdy wpływy budżetowe obejmują głównie zaliczki bieżące, a nie rozliczenie roczne, wpływy miesięczne były niższe niż w analogicznych miesiącach 2019 r. 

- Należy jednak zauważyć, że spadek w ujęciu rocznym był coraz mniejszy. W okresie styczeń – październik br. dochody z CIT były na poziome ubiegłorocznym - wzrost o ok. 0,1 proc. r/r - zastrzegł minister. 

Rząd planował zerowy deficyt 

Według danych resortu finansów w październiku br. dochody budżetu państwa z podatku akcyzowego nieznacznie spadły - o ok. 0,1 proc. r/r. 

W porównaniu ze wzrostami rzędu 6-10 proc. w dwóch poprzednich miesiącach - wrześniu i sierpniu, wynikającymi ze zwiększonej aktywności społeczeństwa w okresie wakacyjnym, spadek wpływów w październiku oznacza najprawdopodobniej początek wpływu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną na rynek towarów akcyzowych - wyjaśniono. 

Nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 r. deficytu z planowanego wcześniej zerowego do 109,3 mld zł. Po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł. Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze