Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

100 szlaków rowerowych za 100 lecie Niepodległości Polski

7:41 27 czerwca 2019
Projekt zrodził się wśród grupy zapaleńców łączących historię Polski z turystyką rowerową. Grupa inicjatywna projektu zrzeszona w Fundacji „Bez Hamulców”, połączyła atrakcyjność przyrody Polski z unikatowymi miejscami historii naszego kraju.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia na swoich stornach:

Idea tego projektu polegać ma zaplanowaniu przy współpracy z historykami na terenie całej Polski szlaków rowerowych w miejscach historycznych nawiązujących do walk o Wolną i Niepodległą Polskę.
W tym projekcie chcemy zjednoczyć samorządy oraz lokalną społeczność do oddania hołdu wszystkim, tym którzy przelewali krew za wolną Ojczyznę.

Pilotażowy odcinek trasy powstaje na północnym Mazowszy, na terenie powiatu przasnyskiego, oraz gminie Płoniawy – Bramura.
Okoliczna przyroda jest jednym z największych walorów tych miejsc. Gminy Płoniawy – Bramura, Jednorożec, Przasnysz, miasto Przasnysz jak i obszarowo powiat przasnyski, mogą się pochwalić historią zarówno najnowszą jak i tą z zamierzchłych czasów. Swoimi działaniami na tych terenach pragniemy zwrócić uwagę na zapomniane karty historii – Powstanie Styczniowe, I Wojna Światowa, II Wojna Światowa, Żołnierze Wyklęci. Poprzez takie miejsca przebiegać będzie pierwsza trasa w Polsce zaprojektowana dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy walczyli o wolność Polski od czasów jej powstania po dzień dzisiejszy – informuje Bartłomiej Kuraś z Fundacji „Bez Hamulców”.

Pierwszy odcinek trasy liczy ponad 80 km wśród starych drzewostanów nadleśnictwa Przasnysz i Parciaki. Na trasie znajdziemy tablice informacyjne po jakich terenach przebiega trasa oraz co wydarzyło się w danym miejscu. Szlak oznaczony jest również własnym znakiem graficznym oraz kodem QR, który pozwali odnaleźć się na trasie, jak i dowiedzieć się co i gdzie w okolicy można zjeść, lub zatrzymać się na nocleg.

Pragniemy promować to co Polskie, wspierać lokalne gospodarstwa agroturystyczne, czy światowej klasy firmy – mówi Bartłomiej Kuraś – dlatego też, przy szlaku oznaczone są miejscowe gospodarstwa agroturystyczne, które chcemy promować jako trwały składnik szlaków. Jeżeli tereny Przasnysza, to nie mogło zabraknąć firmy Kross, która od lat produkuje rowery i jest liczącą się marką na światowym rynku. Dzięki uprzejmości włodarzy firmy będziemy mogli poruszać się na szlakach rowerami ich marki – dodaje pomysłodawca projektu. Nad poprawny przebiegiem tras czuwa Fundacja Dwa Koła z Nowego Targu, która kieruje pracami w terenie.

coverphoto100za100_670

W projekt zaangażowane są zarówno instytucje Państwowe, samorządy lokalne, firmy z sektora prywatnego.
Partnerem projektu są Fundacja Lotto, Firma Kross. Gospodarzami pierwszych tak naprawdę dwóch odcinków są Powiat Przasnysz, Gmina Jednorożec, Gmina Płoniawy – Bramura.
Patronat Honorowy na projektem objęli Senatorowie RP Jan Żaryn, Jan Hamerski oraz poseł na sejm RP Sławomir Hajos. Z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest obecne Biuro Programu „Niepodległa”, które wspiera projekt.
Współorganizatorem jest Wojewódzka Mazowiecka Komenda OHP.
Mecenasem Projektu jest aktor Marcin Kwaśny.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: wSieci Historia, TVP Historia, TV Republika, GPC, Polskie Radio Warszawa, Polskie Radio Lwów.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie już 12 lipca 2019 roku o godzinie 12.00 do miejscowości Jaciążek. Tam nastąpi przecięcie wstęgi i pierwszy oficjalny przejazd odciekiem liczącym 26km do Przasnysza. Program uroczystości dostępny będzie na stornie FB 100 za 100 szlaki rowerowe.

Czytaj także:

Polak żyje już lepiej niż Grek. Gonimy unijną średnią...

Źródło:

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze