Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Znamy datę pogrzebu gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego "Gryfa"

MAD 12:43 10 stycznia 2017
Facebook/ fot. Piotr Gajewski
Pogrzeb zmarłego pięć dni temu generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. "Gryf" nastąpi 25 stycznia. Msza pogrzebowa odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

25 stycznia o 11.00 mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpocznie się pogrzeb gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego "Gryfa". Ciało generała spocznie później na Powązkach Wojskowych.

Gen. Brochwicz-Lewiński w 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli sowieckiej, skąd zbiegł, a następnie wstąpił do ZWZ-AK. W Powstaniu Warszawskim jako żołnierz batalionu "Parasol" dowodził obroną słynnego Pałacyku Michlera na Woli. Dokonał również akcji zdobycia dla powstańców lekarstw z apteki Wendego. Po kapitulacji Powstania trafił do niemieckiego obozu jenieckiego Murnau. Po II wojnie światowej osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI. Ponadto pracował również jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Do Polskie powrócił w 2002 r. i do momentu śmierci był aktywnym działaczem środowisk kombatanckich.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia 2017 r. nad ranem w swoim domu w Warszawie. Miał 96 lat.

Na Twitterze Marcin Czapliński zainicjował akcję "Podziękuj Generałowi", która polega na nadsyłaniu krótkich filmów ze słowami wdzięczności dla generała Brochwicz-Lewińskiego.

Źródło: Facebook, Twitter, telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
KONIEC SYSTEMU - ODC.75/2 - KRZYSZTOF MRÓZ - DZIŚ W NIEMCZECH ZNOWU OBCHODZI SIĘ URODZINY HITLERA

Wczytuję komentarze...
Najnowsze