Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zgromadził 300 kg materiałów wybuchowych i arsenał broni – planował zamach na organy konstytucyjne Rzeczypospolitej

PR 11:23 19 lutego 2018
pixabay
Prokuratura Krajowa 8.02.2018 roku postawiła akt oskarżenia wobec mieszkańca powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna, jest oskarżony o przygotowanie do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczpospolitej Polskiej.

8 lutego 2018 r. Podlaski Wydział Prokuratury Krajowej oskarżył mieszkańca powiatu olsztyńskiego, który czynił przygotowania do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ustaleń prokuratury wynika, że oskarżony w latach 2014 r. – 2017 r. podejmował przygotowania do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej polegające na nabywaniu, gromadzeniu i posiadaniu w miejscu zamieszkania, bez wymaganego zezwolenia substancji wybuchowych, substancji, które mogły być użyte do wyrobu substancji wybuchowych, a także mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach oraz przyrządów wybuchowych.

Chodzi w szczególności o azotan amonu o wadze ponad 33 kg i nitrometan w ilości 13 litrów (ten materiał wybuchowy może być też użyty jako ciekłe paliwo przy produkcji ANFO czyli amonowo-saletrzanego materiału wybuchowego) oraz samodzielnie wykonany miedziankit o wadze 5,25 kg i mieszaniny pirotechniczne o łącznej wadze ponad 1 kg. Ponadto oskarżony zgromadził substancje, które mogły być użyte do wyrobu substancji wybuchowych, a także mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach w postaci m.in. pentaerytrytu o wadze 52,64 kg (główny składnik do produkcji pentrytu (PETN) – materiału wybuchowego kruszącego o zwiększonej w stosunku do trotylu sile działania), chloranu potasu o wadze 52 kg, nadchloranu potasu o wadze blisko 3 kg, azotanu potasu o wadze ponad 32 kg, siarki o wadze 45 kg, gliceryny w ilości ponad 11 litrów, kwasu azotowego – 20 litrów, kwasu siarkowego 20 litrów, ziemi okrzemkowej – 5 kg, rtęci 1 kg, urotropiny 1 kg. Oskarżony przygotował również przyrządy wybuchowe, czyli ponad 460 m lontów, 20 spłonek do zapalarek, 36 zapłonników elektrycznych.

W wspomnianym celu oskarżony – w oparciu o uzyskane w lutym 2015 r. pozwolenia na broń – palną nabył i posiadał 25 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru, w tym broń szczególnie niebezpieczną w postaci broni samoczynnej oraz broń palną przystosowaną do użycia tłumika huku oraz nabywał i gromadził amunicję różnego rodzaju i kalibru w łącznej ilości blisko 25 000 sztuk, w tym szczególnie niebezpieczną amunicję z rdzeniem stalowym, a także bez wymaganego zezwolenia posiadał jedną jednostkę broni palnej.

Część broni, amunicji, substancji wybuchowych oraz substancji chemicznych została ujawniona w wyniku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Delegatury w Olsztynie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w czerwcu 2016 r. Wówczas też doszło do zatrzymania sprawcy. Do zabezpieczenia pozostałych substancji chemicznych, broni i amunicji doszło w styczniu 2017 r. po ujawnieniu specjalnie skonstruowanego schowka.

W miejscu zamieszkania oskarżonego ujawniono również receptury wytwarzania różnych materiałów wybuchowych, a także kilkadziesiąt egzemplarzy ulotek nawołujących do „wypowiedzenia posłuszeństwa” organom władzy.

Akt oskarżenia Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego w Białymstoku Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy również mieszkańca Warszawy i ma związek z posiadaniem przez niego bez wymaganego zezwolenia amunicji, a także dwóch mieszkańców województwa śląskiego. U jednego z nich ujawniono kilka nielegalnych jednostek broni palnej oraz liczną amunicję, zaś u drugiego – amunicję. Jak ustalono mężczyzna ten pośredniczył także w sprzedaży jednego z nielegalnych egzemplarzy broni.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Źródło: pk.gov.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT (K. GÓJSKA) - PROF. KAROL KARSKI O TIMMEMANSIE: Są tacy politycy, którzy dużo krzyczą, ale nic konkretnego z tego nie wynika
Wczytuję komentarze...
Najnowsze