Zaradkiewicz: Pełny skład TK wynosi minimum 13 sędziów, inaczej to nie jest wyrok

Artykuł
Prof. Kamil Zaradkiewicz
TELEWIZJA REPUBLIKA

To jest spór o to, czy są funkcjonariusze państwa, których nie obowiązuje prawo – mówił o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego gość TV Republika, prof. Kamil Zaradkiewicz.

– Zachowania i wypowiedzi prezesa TK, prezentowane w ostatnich miesiącach poza salą rozpraw, dowodzą jednoznacznie o jego preferencjach ideowych, także politycznych, czego sędziemu nie wolno robić. Prof. Andrzej Rzepliński twierdzi, że wojna hybrydowa z TK to konflikt między ustawodawcą a Trybunałem. Prezes TK już podczas wystąpienia w Sejmie mówił, że nowa ustawa o TK jest niekonstytucyjna – podkreślił gość "Wolnych Głosów".

Pytany o dzisiejsze rozstrzygnięcie TK, Zaradkiewicz tłumaczył, że ustawa, którą badał Trybunał, wejdzie w życie 16 sierpnia. – Ta częściowa niezgodność z konstytucją nie oznacza, że TK nie może na jej podstawie funkcjonować. Mimo, iż zgodnie z tzw. nowelą grudniową uznano, że pełny skład to minimum 13 sędziów, dzisiaj prezes TK dopuścił do orzekania jedynie 12 sędziów. To oznacza, że dzisiejsze rozstrzygnięcie TK będzie ocenianie dokładnie tak samo, jak rozstrzygnięcie z 9 marca 2016 r. – tłumaczył.

Jak dodał, to ustawodawca ma kompetencje do wskazania, jakie są składy orzekające TK. – Jeżeli prezes TK nie dopuszcza do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu i zaprzysiężonych przez prezydenta, to nie jest to wymagany skład ani wyrok. Spór na poziomie, którzy sędziowie są sędziami, będzie trwał tak długo, aż upłynie ich kadencja – ocenił Zaradkiewicz.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sasin o decyzji TK: Traktujemy to, jako wydanie opinii części sędziów

Karczewski o wyroku TK: Kompromitująca opinia

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy