Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

ZAPRASZAMY na 8. przegląd filmowy Echa Katynia

8:17 21 kwietnia 2017
W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia. Pokazy w Warszawie odbędą się 21 i 22 kwietnia w Kinotece.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Filmów na ten temat w Polsce powstało wiele, zdecydowana większość w latach 90. kiedy po upadku systemu komunistycznego takie produkcje – już na szczęście bez oglądania się na cenzurę – mogły wreszcie powstawać. Wiele z nich zostało wyświetlonych na przeglądzie. Jednak jego ideą jest także prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób w jaki byli mordowani często przypominał ten z Katynia.

Wśród tegorocznych propozycji znajdzie się amerykański film „The Officer's Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego w Twerze, który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i sam ruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów poległych z rąk Sowietów. Widzowie zobaczą też najnowszą produkcję Arkadiusza Gołębiewskiego stworzoną na specjalne zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej. „Polska szuka bohaterów” opowiada o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce a postacią wokół, której toczy się narracja filmu jest Danuta Siedzikówna "Inka". Wielką atrakcją przeglądu może okazać się film „Katyń - historia wciąż żywa”, który dla IPN produkuje popularny vloger-podróżnik Michał Pater. Film pokaże całą złożoność historii o zbrodni katyńskiej.

Program przeglądu w Warszawie:

21 kwietnia, Kinoteka, Plac Defilad 1, Warszawa

18.00 The Officer's Wife, reż. Piotr Uzarowicz, USA 2010 r. (film z polskimi napisami)

19.20 Spotkanie z prof. Zbigniewem Wawrem i dr Ewą Kowalską nt. losów jeńców wojennych 1920 r. oraz rodzin ofiar zbrodni katyńskiej – prowadzenie Karolina Kolbuszewska.

22 kwietnia, Kinoteka, Plac Defilad 1, Warszawa

18.00 Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2017 r.

18.30 Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata, Polska 2017 r.

19.00 Spotkanie z udziałem Michała Patera, autora vloga Autostopem Na Koniec Świata – prowadzenie Karolina Kolbuszewska.

Źródło:Wczytuję ocenę...
Dr Aondo-Akaa: Chcę porozmawiać z protestującymi bez ich matek. Mówmy z nimi! Oni są osobami równorzędnymi

Wczytuję komentarze...
Najnowsze