Wzrosną wydatki na obronność. Rząd daje również zielone światło dla powiększenia armii

Artykuł
flickr.com/włodi/CC BY-SA 2.0

Dziś Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz finansowaniu armii. Docelowo wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2,5% PKB do roku 2030.

Wydatki na obronność będą rosły do 2% PKB w roku 2018, do 2,1% w roku 2020 i docelowo do 2,5% PKB w roku 2030. Dziś rząd przyjął projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. Zwiększenie wydatków na obronność będzie liczone od PKB roku, którego wydatki dotyczą, a nie od PKB roku poprzedniego. Oznacza to realizację ustaleń państw NATO ze szczytu w Newport w 2014 r.

Ponadto zwiększy się również stan etatowy polskiej armii do 200 tys. żołnierzy. Biorąc pod uwagę formowanie się Wojsk Obrony Terytorialnej, obecny limit – 150 tys. etatów – uznano za niewystarczający.

Dzisiejsza decyzja rządu daje zielone światło dla zwiększenia zdolności obronny Polski, a także na reorganizację struktury organizacyjnych Sił Zbrojnych. Sily Zbrojne RP mają również otrzymać nowoczesny sprzęt wojskowy, a aktywnie ma być zaangażowany w jego dostarczenie polski przemysł zbrojeniowy. Planowane jest równie utworzenie skutecznego systemu obrony powietrznej.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy