Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wyjątkowy koncert w Pałacu Prezydenckim

kos 13:04 28 marca 2017
Karol Szymanonowski WIKIPEDIA/DOMENA PUBLICZNA
Już dziś w Pałacu Prezydenckim odbędzie się wyjątkowy koncert monograficzny, upamiętniający 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

 

Na widowni zasiądą: Para Prezydencka, czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego i akademickiego, a także uczniowie i nauczyciele ze szkół muzycznych z Katowic, Płocka, Rzeszowa, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zamościa, którym patronuje Karol Szymanowski.

Podczas koncertu będzie można wysłuchać wybranych specjalnie na ten wieczór kompozycji Karola Szymanowskiego, reprezentujących różne okresy bogatej twórczości artysty – m.in. Trzech fragmentów z poematów Jana Kasprowicza op. 5, Tańca z baletu Harnasie oraz Dwóch mazurków op. 62. Przed zgromadzoną w Pałacu Prezydenckim publicznością wystąpi czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian).

Anna Radziejewska to jedna z najwybitniejszych obecnie polskich śpiewaczek, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Jest artystką, która z powodzeniem wykonuje dzieła barokowe, klasyczne oraz utwory muzyki współczesnej zarówno na scenach polskich, jak i w najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. To właśnie dla niej swą pierwszą operę skomponował Wojciech Blecharz, czołowy polski artysta młodego pokolenia. Z myślą o Annie Radziejewskiej jedną ze swych oper napisał także Dariusz Przybylski.

Najnowszą płytę wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego jeszcze w tym roku wyda prestiżowa wytwórnia Warner Classic, z którą artysta związany jest ekskluzywnym kontraktem. Poprzedni album tego muzyka – Sequenza – zdobył nominację do Fryderyka 2017 w kategorii muzyka poważna. Już jako student Janusz Wawrowski zachwycał wykonaniami wszystkich 24 Kaprysów Niccola Paganiniego podczas jednego koncertu. Skrzypek występował ze wszystkimi renomowanymi polskimi orkiestrami i z wieloma czołowymi zespołami z zagranicy.

Akompaniujący Annie Radziejewskiej Mariusz Rutkowski jest laureatem licznych konkursów
z zakresu kameralistyki fortepianowej. Występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. W 2015 roku artysta otrzymał prestiżową paryską nagrodę ,,Złoty Orfeusz” za nagranie płytowe Pieśni Oskara Kolberga.

Także Grzegorz Skrobiński, który towarzyszyć będzie Januszowi Wawrowskiemu, a na koniec wykona solo dwie ostatnie kompozycje Karola Szymanowskiego – Mazurki op. 62, jest wysoce utytułowanym artystą. Był m.in. stypendystą Królowej Belgów, koncertował w najważniejszych salach muzycznych Polski. Występował w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Japonii, Tunezji oraz we Włoszech.

28 marca transmisję koncertu on-line można śledzić na stronie www.prezydent.pl o godz. 18.30.

Koncert rejestrowany będzie przez Polskie Radio; zostanie wyemitowany następnego dnia –29 marca – dokładnie w 80. rocznicę śmierci kompozytora – w Programie 2 Polskiego Radia o godz. 14.30.


Źródło: prezydent.plWczytuję ocenę...
(W PUNKT) - P. KURTYKA, P. WALENTYNOWICZ - TUSK TO KŁAMCA

Wczytuję komentarze...
Najnowsze