Wybory parlamentarne w Rosji. Pierwsze po przyłączeniu Krymu

Artykuł
wikipedia.org/FOTOBANK.ER/CC BY-SA 3.0

Dziś odbywają się wybory parlamentarne w Rosji. Opozycja obawia się masowych fałszerstw. To pierwsze wybory po przyłączeniu Krymu.

Wybory, które odbywają się dzisiaj, to wybory do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej. Odbędą się według systemu mieszanego tak, jak miało to miejsce w latach 1993-2003. Poprzedziła je liberalizacja ordynacji i ułatwienia dla partii politycznych, ale także i utrudnienia dla obserwatorów.

225 deputowanych do 450-osobowej Dumy Państwowej, zostanie wybranych zostanie z list partyjnych, zaś 225 w okręgach jednomandatowych. Próg wyborczy dla partii wynosi 5 proc. Zbliżona do dzisiejszej ordynacja, obowiązywała podczas wyborów w latach 1993, 1995, 1999 i 2003.

Od 2007 roku parlamentarzystów do Dumy wybierano tylko spośród kandydatów z list partyjnych, przy podniesionym progu wyborczym (do 7 proc.). Wprowadzone w 2005 roku zmiany miały utrudnić opozycji dostanie się do parlamentu.

Opozycja obawia się masowych fałszerstw. Komentatorzy uważają, że to, że władza stara się, żeby wszystko odbyło się zgodnie z demokratycznymi standardami to tylko "pozory". 

Źródło: www.dw.com, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy