Wskaźnik Wolności Gospodarczej: Polska na 45. miejscu, gorzej od Kolumbii i Kazachstanu

Artykuł
Zdj. ilustracyjne
FLICKR/shayanlinux/CC BY-NC-ND 2.0

Polska zajęła 21. miejsce w Europie i 45. na świecie w Wskaźniku Wolności Gospodarczej – zdobyliśmy 68,3 ptk. Ranking tworzony jest przez Heritage Foundation i "Wall Street Journal". Według tegorocznej edycji Polska pozostaje w grupie państw "umiarkowanie wolnych". Wyżej w rankingu są m.in. Chile, Gruzja, Kolumbia, Rumunia, Kazachstan czy Jamajka

"Niewielki spadek w dużej mierze wynika ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im wysunąć się przed Polskę. Nie bez znaczenia były tu pojedyncze decyzje polityczne zbyt wolno rekompensowane programem Zrównoważonego Rozwoju.  Niemniej w tegorocznym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje wyższy odczyt w zakresie rynku pracy (+3,5), poziomu fiskalizmu (+0,6), i wydatków publicznych (+0,4). Gorzej wypadliśmy w kategorii korupcja (-5.5) i prawo własności (-4.2). W tym ostatnim swoje piętno wywarła ustawa o obrocie ziemią rolną i lasami" – czytamy w opracowaniu autorów.

– Bardziej niż jednopunktowa strata martwi nas to, że Polska przegrywa w rywalizacji z innymi państwami pod względem tempa wdrażania koniecznych zmian systemowych i liberalizacji rynku – skomentował prezes prezes Warsaw Enterpise Institute Tomasz Wróblewski, który zaprezentował raport.

Na czele rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się niezmiennie: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Australia, co jednocześnie plasuje je w czołówce najbogatszych państw na świecie. W badaniu brano pod uwagę 180 państw.

"Wskaźnik wolności gospodarczej, IEF (od ang. Index of Economic Freedom) – miernik odzwierciedlający restrykcyjność przepisów oraz zakres stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata, publikowany przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation".

Źródło: Polsat NEWS

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy