Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wróblewski: Platforma Obywatelska jest partią na nie

am 18:17 14 marca 2019
Telewizja Republika
– To było obszerne wystąpienie ministra Czaputowicza. Wyważone, spokojne, koncyliacyjne… merytoryczne i dyplomatyczne, aniżeli polityczne – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski w programie "Z Wiejskiej na Gorąco". Rozmowę poprowadziła red. Magdalena Bałkowiec.

– Najważniejszą rzeczą jest zacieśnianie strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi. Dążymy do zwiększenia amerykańskiej obecności w naszym państwie. Potrzebujemy tego – mówił ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, będąc gościem w studio Telewizji Republika. Rozmowę poprowadziła red. Marlena Nowakowska.

Jacek Czaputowicz minister spraw zagranicznych przedstawił dziś w expose wygłoszonym przed prezydentem i posłami RP priorytety polskiej polityki zagranicznej. Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą - to niektóre wyzwania MSZ w 2019 roku.

– To było obszerne wystąpienie ministra Czaputowicza. Wyważone, spokojne, koncyliacyjne… merytoryczne i dyplomatyczne, aniżeli polityczne. Minister dokładnie omawiał poszczególne fragmenty polskiej polityki zagranicznej. Kwestię bezpieczeństwa, relacji transatlantyckich, relacji ze Stanami Zjednoczonymi – rozpoczął poseł Wróblewski.

– Wiemy, że Niemcy są najważniejszym polskim partnerem gospodarczym. Gospodarcze obroty polsko-niemieckie przekroczyły 100 miliardów euro. To ważna rzecz dla Polski, naszego rozwoju gospodarczego. Minister nie wspomniał jednak tylko o pozytywach tej relacji. Wyraził sprzeciw wobec Nord Stream 2, niezależnej polityki energetycznej Niemiec. Mówił również o kwestiach historycznych – relacjonował expose ministra Czaputowicza.

Reparacje wciąż możliwe?

– Ta sprawa jest wciąż na poziomie parlamentarnym. Działa zespół, który zajmuje się opracowywaniem tej kwestii, zbiera materiały, szacuje straty, które Polska poniosła podczas II wojny światowej. Sprawa nie jest obecnie na tyle obszernie przygotowana, by mogła być intensywnie podnoszona. Zagadnienie jest na tyle poważne, że do międzynarodowej dyskusji musimy być bardzo dobrze przygotowani – odniósł się do prac zespołu posła Arkadiusza Mularczyka.

"Platforma Obywatelska jest partią na nie"

– Totalność opozycji nie jest przypadkowa. Platformie nie zależy na konstruktywnym kształtowaniu polskiej polityki zagranicznej. W kraju jest totalna krytyka, a za granicą destrukcyjne działania, które szkodzą. To działalność antypaństwowa. Mogą istnieć różnice w polityce zagranicznej i wewnętrznej, ale nie powinniśmy przenosić tego na forum międzynarodowe. Opozycja uznała, że jej się to kalkuluje, ale to szkodliwe działanie – podsumował, odnosząc się do postawy opozycji totalnej.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (odc. 146/2) - WÓJCIK - PATOLOGIE W PLATFORMIE I HEJTERZY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze