Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

WOT z większym budżetem w 2019 roku. "Mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski"

am 18:22 24 sierpnia 2018
twitter.com/@Salon24pl
Wydatki na Wojska Obrony Terytorialnej w przyszłym roku będą wyższe niż w obecnym. W przyjętym projekcie budżetu, w sferze środków na obronność, wydatki zaplanowane w rozdziale 75206 Wojska Obrony Terytorialnej wynoszą wprawdzie w 2019 r. 483,5 mln zł (w 2018 r. było to 568 mln zł), jednak należy mieć na uwadze, że w 2019 r. dodatkowo zaplanowano ok. 120 mln zł na rzecz WOT w rozdziale 75220. Oznacza to, że Wojska Obrony terytorialne otrzymają co najmniej 35,5 miliona zł więcej.

Powyższe nakłady nie obejmują wydatków przeznaczonych dla WOT, które ujęto w centralnych planach rzeczowych (zakupy sprzętu, inwestycje budowlane), opracowywanych przez SG WP (plan modernizacji technicznej, plan inwestycji budowlanych).

Nie ma więc mowy o jakichkolwiek cięciach budżetu WOT. Minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej niejednokrotnie podkreślał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, są integralną częścią Sił Zbrojnych RP i doskonałym uzupełnieniem wojsk operacyjnych.

Formacja wyjątkowo narażona na krytykę

– To zupełny paradoks. Najbardziej bolesna jest  bezpodstawna krytyka. Mamy okres wakacji. Dziś szkoli się ponad 700 żołnierzy, którzy zrezygnowali z wakacji. Poświęcili swój czas, aby wylewać ostatnie poty na poligonie. Są na doskonałej drodze, aby wkrótce stać się zawodowcami. Mają zadatki, aby w przyszłości bronić naszego państwa – mówił dowódca WOT, gen. dywizji Wiesław Kukuła.

– Pod wpływem krytyki uznałem, że nie będzie wystarczającego zainteresowania tą inicjatywą. Nabór nie jest wyzwaniem. Nasz potencjał szkoleniowy nie jest wystarczający aby okiełznać duch patriotyzmu i chęć wkraczania w nasze szeregi. To się okazało być naszym wąskim gardłem – wskazywał.

Wizerunek WOT

– Wciąż wielu żołnierzy wojsk operacyjnych patrzy na to z dystansem. Przekonujemy do siebie, systematycznie i powoli. Powołane przez śp. Lecha Kaczyńskiego Wojska Specjalne były równie mocno krytykowane. Dziś możemy mówić o nich jako naszej wizytówce – kontynuował.

– Mamy też odsetek niepowodzeń, to 10 procent. To ciągle niższy wskaźnik niż np. w amerykańskiej Gwardii Narodowej. Wynika to z tego, że mamy wysokie wymagania, trudne szkolenia. Musimy się pogodzić z faktem, że nie każdy podoła standardom panującym – stwierdził. Zdradził również, że statystyczny "Terytorials" ma 32 lata.

– Dziś zakładamy, że budowę struktur zakończymy w 2021 roku. Później skupimy się wyłącznie na szkoleniu – zakończył.

 

Źródło: mon.gov.pl, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


WYDANIE SPECJALNE - DR ROSS, KANIA: JAK OTWARTY DIALOG DĄŻY DO WYWOŁANIA ZAMIESZEK W POLSCE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze