Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych

mg 17:06 12 lutego 2016
projekt graficzny Panteonu
W najbliższy wtorek (16 lutego) odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Orłowie (gmina Wydminy pow. Giżycko). Wybudowanie i odsłonięcie Panteonu planowane jest jeszcze w 2016 roku.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie. Po mszy nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz, na którym odczytany zostanie Akt Erekcyjny, nastąpi poświęcenie placu oraz uroczyste złożenie Aktu. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w 70-tą rocznicę Bitwy pod Gajrowskimi.

Wielka bitwa niepodległościowego podziemia a NKWD, KBW i UB

Bitwa pod Gajrowskimi była największą bitwa podziemia niepodległościowego na terenie Warmii I Mazur. Podczas postoju na kwaterach ok. 150 żołnierzy Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zostało zaatakowanych przez półtoratysięczny oddział NKWD, KBW i UB. Jak podają źródła historyczne w bitwie poległo od 16 do 22 partyzantów. Partyzanci nie mieli możliwości pogrzebać swoich zabitych kolegów, ani też zabrać ze sobą ich ciał. Kilka dni po bitwie pochówku dziewięciu ciał dokonali mieszkańcy Gajrowskich.

Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych

 

W 2014 roku przeprowadzono ekshumacje dziewięciu pogrzebanych żołnierzy NZW i rozpoczęto prace identyfikacyjne. Dotychczas zidentyfikowano por. Jana Boguszewskiego ps. Bitny. Prace identyfikacyjne i ekshumacyjne trwają nadal. Ekshumowani żołnierze zostali uroczyście pochowani na cmentarzu w Orłowie 16 lutego 2015 roku i w tym też roku został ogłoszony konkurs na projekt budowy Panteonu. Rok 2016, decyzją Rady Gminy Wydminy, został ogłoszony Rokiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Władze Gminy planują uświęcić ten rok, obok odsłonięcia Panteonu, otwarciem Szlaku Edukacyjno-Historycznego oraz przeprowadzić pierwszy Ogólnopolski Młodzieżowy Bieg Sztafetowy im. Żołnierzy Wyklętych na trasie Gajrowskie – Wydminy.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZA TO OKAZJA DO OKŁADANIA SIĘ DESKAMI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze