Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Włochy łamią reguły dotyczące zadłużenia". KE odrzuciła projekt budżetu Włoch i chce postępowania przeciwko władzom

PR 13:28 21 listopada 2018
pixabay
Komisja Europejska odrzuciła projekt włoskiego budżetu. Chce rozpocząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie. Chodzi o procedurę dyscyplinującą za naruszenie reguł dotyczących długu i deficytu.

- Z ubolewaniem potwierdzamy naszą ocenę. Włochy łamią reguły dotyczące zadłużenia. Otwarcie postępowania jest konieczne - powiedział wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis. 

To początek długiej procedury, która może zakończyć się sankcjami i karami finansowymi. W tej sprawie Komisja proponuje rozwiązania, a ostateczna decyzja należy do europejskich rządów. Komisja uważa, że założenia budżetowe Włoch to zagrożenie dla stabilności finansów państwa.

Włochy mają drugi, po Grecji, najwyższy poziom długu publicznego w eurolandzie, który według najnowszych prognoz przekracza 130 procent PKB. Dopuszczalny poziom długu to 60 procent. Komisja tolerowała przez lata wysoki dług publiczny, bo poprzednie włoskie rządy starały się trzymać w ryzach poziom deficytu finansów publicznych.

Jednak nowe władze w Rzymie przewidują zwiększenie i tego wskaźnika. W Brukseli nie brak jednak opinii, że tak stanowcza decyzja Komisji jest polityczna, bo w przeszłości nie reagowała, kiedy inne kraje przekraczały dozwolone wskaźniki budżetowe, a teraz zareagowała, bo nowemu rządowi nie po drodze z Brukselą w różnych sprawach, między innymi w sprawie migracji. 

 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.130/2) - prof. JAN ŻARYN - NIECH MILCZĄ CI, CO ATAKUJĄ KOŚCIÓŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze