Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiśniewska: Nord Stream 2 łamie zasadę solidarności energetycznej

sm 12:56 23 maja 2018
Europoseł Jadwiga Wiśniewska wystąpiła do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie gazociągu Nord Stream 2. „Budowa NS2 zaprzecza regułom konsultacji i współpracy w ramach Unii Energetycznej oraz ewidentnie łamie podstawową zasadę solidarności energetycznej” - czytamy w interpelacji.

Jadwiga Wiśniewska przypomina, że 15 maja 2018 r. spółka Nord Stream 2, kontrolowana przez rosyjski koncern Gazprom, rozpoczęła w Niemczech budowę drugiego gazociągu po dnie Bałtyku - równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream 1. Tymczasem polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 9 maja 2018 r. wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Gazpromowi i międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu NS2. „Jego uruchomienie zaburzy konkurencyjność na rynku gazu w Polsce” - podkreśla Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł PiS przywołuje ujawniony w kwietniu 2018 r. dokument przygotowany przez KE w ramach postępowania antymonopolowego przeciw Gazpromowi, z którego wynika, że koncern już wcześniej stosował wobec środkowoeuropejskich państw monopolistyczne praktyki polegające np. na nieuczciwym ustalaniu cen czy też uzależnianiu dostaw gazu od przyznania kontroli nad infrastrukturą przesyłową.

„Realizacja Nord Stream 2 stawia na pierwszym miejscu relacje gospodarcze pomiędzy Niemcami a Rosją kosztem zmniejszenia bezpieczeństwa gazowego państw Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa NS2 zaprzecza regułom konsultacji i współpracy w ramach Unii Energetycznej oraz ewidentnie łamie podstawową zasadę solidarności energetycznej” - przekonuje Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł PiS pyta Komisję Europejską, jakie działania zamierza podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw gazu do wszystkich - a nie tylko do niektórych - państw członkowskich UE. „Dlaczego postępowanie antymonopolowe, które aktualnie prowadzi Komisja Europejska przeciw Gazpromowi nie obejmuje kwestii dotyczącej gazociągu NS2, mimo że wzmocni on pozycję dominującą koncernu na rynku gazu w UE?” - pyta Jadwiga Wiśniewska.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


MÓWI SIĘ (SOBALA) - JAN PIETRZAK - POLACY SĄ ZBYT MIŁOSIERNI WOBEC DEMONSTRACJI POGARDY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze