WikiLeaks o powiązaniach Komorowskiego z WSI

Artykuł
Bronisław Komorowski, prezydent RP
zrzut ekranu z TVN24

Komorowski miał żywotny interes w zamiataniu tych spraw z powodu swoich powiązań z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi – czytamy w mailu Marko Papica do Laurena Goodricha opublikowanym przez WikiLeaks. W ten sposób analitycy Stratfor pisali o okresie rządów PiS, który określili czasem oczyszczającym dla służb wywiadowczych.

W jednej z wiadomości analitycy Stratfor zwracają uwagę na likwidację WSI, rolę, jaką odgrywali oficerowie tych służb w III RP oraz kontakty urzędującego prezydenta z wojskowymi.

Korespondencję w tej sprawie prowadzą trzej analitycy: Marko Papic, Michael Wilson i Lauren Goodrich. Analitycy zwracają uwagę, że okres rządów PiS był oczyszczającym czasem dla służb wywiadowczych.

Komorowski miał żywotny interes w zamiataniu tych spraw z powodu swoich powiązań z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Nawiasem mówiąc, wywiad wojskowy w Polsce posiadał wiele prywatnych firm, nawet aż do 1990 roku. Wiele ciemnych interesów zostało przeprowadzonych podczas polskiej „terapii szokowej”, która była modelowym rozwiązaniem dla Rosji. Wszyscy wiemy, w jakim kierunku to poszło

— pisał Marko Papica do Laurena Goodricha.

Wśród depesz znalazł także inny zapis mówiący, że WSI dosłownie rządziło Polską w latach 1991-2005. Byli odpowiedzialni za ekonomię. Było trudno ich pokonać. A to że Kaczyński mógłby to zrobić sam trudno sobie wyobrazić. Wiele osób z WSI wciąż rządzi dużym biznesem w Polsce — czytamy.

O samym Komorowskim możemy przeczytać również: Jedyny członek PO i PiS, który głosował przeciw rozwiązaniu WSI. Interesujące jak zdołał zgromadzić taki majątek, skoro ma pięcioro dzieci, jeżeli zaczął zarabiać dopiero po 1989 r.

W lutym 2012 roku witryna WikiLeaks zapoczątkowała publikację „The Global Intelligence Files”, a więc pięciu milionów maili, które wyciekły z prywatnej agencji wywiadowczej Stratfor.

Publikowane maile obejmują okres między lipcem 2004 roku a grudniem 2011 roku. Niektóre z nich dotyczą także sytuacji w Polsce.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy