Podczas rozmów podkreślano coraz lepszą współpracę między Polską a Norwegią w sprawach związanych z opieką nad dziećmi. W wielu kwestiach konieczne są jednak szybkie i zdecydowane działania dla dobra dzieci.

 

– Po raz pierwszy od lat pojawił się w tej sprawie w Norwegii przedstawiciel polskiego rządu i zostało to bardzo pozytywnie odebrane. Norwegia jest jednym z krajów, gdzie nasza społeczność, a mieszka tam ponad 100 tys. Polaków, sygnalizuje, że czasami mają problemy z organizacjami o charakterze samorządowym. Nazywają się one Barnevernet. Myślę, że to spotkanie było potrzebne – powiedział Michał Wójcik.

 

Współpraca pomiędzy sędziami

 

Wiceminister zaznaczył w Oslo między innymi potrzebę pogłębienia współpracy pomiędzy polskimi i norweskimi sędziami orzekającymi w sprawach o uprowadzenie dziecka, prowadzonych na mocy Konwencji haskiej. Był to jeden z tematów poruszanych podczas spotkania z Sekretarzem Stanu w norweskim Ministerstwie Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Vidarem Brein-Karlsenem. Współpracę z pewnością ułatwi przyjęta niedawno przez Sejm ustawa wprowadzająca w Polsce specjalistyczne sądy, do których będą trafiać sprawy uprowadzeń rodzicielskich, wiążące się często z dużymi dramatami dzieci.

 

Zachowanie tożsamości dziecka

 

Ten temat został też poruszony podczas spotkania z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie ds. Dzieci i Równouprawnienia Kai-Mortenem Terningiem. Michał Wójcik podkreślił, że umieszczanie polskich dzieci w rodzinach zastępczych powinno gwarantować  zachowanie ciągłości środowiska wychowawczego oraz tożsamości dziecka. Stanowi o tym Konwencja o prawach dziecka. Dlatego potrzebne jest ustalenie dobrych praktyk umieszczania dzieci w polskich rodzinach zastępczych w Norwegii lub przekazania polskich dzieci do rodzin zastępczych w Polsce.

 

Dla zebrania doświadczeń i bezpośredniego wysłuchania problemów wiceminister spotkał się  z polskimi rodzicami, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej norweskich służb socjalnych, a także z działaczami organizacji pozarządowych zainteresowanych problematyką opieki nad małoletnimi obywatelami RP.

 

Wizyta w Norwegii jest kontynuacją międzynarodowych starań Ministerstwa Sprawiedliwości, realizowanych przez Michała Wójcika, na rzecz prawnej ochrony polskich dzieci. Temu służyły również wcześniejsze wizyty wiceministra w Berlinie, Brukseli i Londynie.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwośc