Wicemarszałek Bielan o przyszłym składzie PE: Siły eurorealistyczne będą najsilniejsze, nasza frakcja znacząco większa

Artykuł
wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS)
Telewizja Republika

– Nowy Parlament Europejski zasiądzie w innym składzie. Koalicja Europejskiej Partii Ludowej (m.in. PO, PSL) oraz Sojuszu Socjalistów (m.in. SLD) już nie zaistnieje w tej konfiguracji. Siły eurorealistyczne będą najsilniejsze – rysował obraz składu Parlamentu Europejskiego po majowych wyborach wicemarszałek Senatu Adam Bielan, będąc -wyjątkowo- gościem red. Tomasza Sakiewicza w programie Telewizji Republika "W Punkt".

– Gdyby kózka nie skakała… Niestety red. Gójska skręciła kostkę. Spróbuję zatem godnie ją zastąpić. Pani Redaktor, szybkiego powrotu do zdrowia – rozpoczął red. Sakiewicz. Do życzeń dołączył się gość w studiu Telewizji Republika, Adam Bielan.

Na początku rozmowy omówiono poniedziałkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Ten stwierdził, że "przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów SN jest niekonstytucyjny", natomiast przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków KRS są według TK zgodne z konstytucją.

– Analogiczne orzeczenie pojawiło się w Niemczech, jednak nie rozdmuchuje się tego na całą Unię. Z modelem Wspólnoty równych i równiejszych się nie zgadzamy. Tutaj spór jest fundamentalny. Chodzi o suwerenność państw. Trybunał Konstytucyjny miał prawo wydać takie orzeczenie – odniósł się do poniedziałkowej decyzji TK.

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

– Dziś jest ona nieco słabsza. Zapewniam jednak, że po nadchodzących wyborach będzie silniejsza. Nowy Parlament Europejski zasiądzie w innym składzie. Koalicja Europejskiej Partii Ludowej (m.in. PO, PSL) oraz Sojuszu Socjalistów (m.in. SLD) już nie zaistnieje w tej konfiguracji. Siły eurorealistyczne będą najsilniejsze. Nawet po odejściu Brytyjczyków - choć to dziś nieprzesądzone- nasza frakcja będzie większa, pojawią się nowi członkowie – mówił polityk. Odnosząc się do Elżbiety Bieńkowskiej stwierdził, że "dziś w Unii mamy antykomisarza".

Acta2 – samobójczy krok Platformy

Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich bez poprawek,  która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przegłosowane zostały m.in. kontrowersyjne artykuły 11. i 13.

– Platformę wkrótce czeka identyfikacja wyborcza. Wszystkich konsumentów internetu dotknie ta dyrektywa. Co kieruje Platformą? Kilka dni temu na swoich profilach opublikowali infografiki, które jasno pokazywały, że się z nią nie zgadzają. Teraz ulegają komuś, kto wykręca im ręce. Być może doszło do dealu: Nord Stream 2 za Acta2 – tłumaczył Bielan.

Brexit, na pewno exit?

– Jeśli deadline będzie przesunięty poza 1 lipca, kiedy nowy Parlament Europejski zacznie kandydaturę, w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyjście Wielkiej Brytanii nie jest nam na rękę. Tracimy ważnego sojusznika w staraniach o wolność gospodarczą, o bezpieczeństwo. Mamy bardzo wysoką wymianę handlową z Brytyjczykami. Na Wyspach mieszka dziś ponad milion naszych rodaków – wymieniał gość.

Brak dowodów na zmowę Donalda Trumpa z Rosją. Czeka nas reelekcja?

Prokurator Robert Mueller po dwóch latach śledztwa nie znalazł dowodów, by oskarżyć otoczenie Donalda Trumpa o spiskowanie z Rosjanami w celu wpłynięcia na wybory w 2016 r. i samego prezydenta o utrudnianie dochodzenia w tej sprawie.

 – To znacząco zwiększy jego szansę na reelekcję. I tak jest w dobrej pozycji, sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest na wysokim poziomie – wskazał Bielan.

Red. Sakiewicz zwrócił uwagę na konkretną zależność. – Konserwatyści rządzą w Polsce – gospodarka kwitnie. Konserwatyści rządzą na Węgrzech – stan gospodarki się poprawia. Stany Zjednoczone mają za prezydenta Donalda Trumpa – znów stają się światową potęgą – wymieniał prowadzący.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy