Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Warszawa: Odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego

M.N. 19:16 11 listopada 2018
Foto: twitter/Ministerstwo Kultury
W Warszawie na Placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik działacza socjalistycznego i niepodległościowego Ignacego Daszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele PiS, SLD, PSL, Koalicji Obywatelskiej, Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Ignacy Daszyński jest symbolem polityka, który łączy. - Był przedstawicielem tej pięknej polskiej lewicowej legendy szklanych domów, PPS-u przedwojennego i myślenia o ideałach lewicowych w połączeniu z demokracją i z niepodległością Polski - powiedział Piotr Gliński. 

W liście odczytanym przez podsekretarza stanu kancelarii prezydenta Wojciecha Kolarskiego, Andrzej Duda docenił dokonania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na którego czele zasiadał Ignacy Daszyński. - Wiele z wniesionych przez niego postulatów wyznaczało zasady ustrojowe odrodzonej Rzeczpospolitej, wyróżniając pozytywnie Polskę na tle europejskim - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Daszyński dobro wspólne stawiał ponad ambicje polityczne. Ta zasadą kierował się ustępując ze stanowiska premiera, dzięki temu możliwe było zawarcie szerszego porozumienia stronnictw politycznych i zbudowaniu jedności narodowej.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zwrócił uwagę na przesłanie Ignacego Daszyńskiego dla polskiej lewicy. Jak zaznaczył polska lewica jest potrzebna dla równowagi polskiego sytemu politycznego, a także po to by "było więcej działania ponad podziałami we wspólnym interesie politycznym, jak tego uczył Ignacy Daszyński". 

Autorem pomnika Ignacego Daszyńskiego jest krakowski rzeźbiarz Jacek Kucaba, profesor Akademii Sztuk Pięknych. Monument z brązu stoi na obłożonym granitem postumencie o dwóch stopniach. Ma około 5 metrów wysokości. Pomnik ma uzupełnić szlak wielkich Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego stanął w okolicy, gdzie swoje pomniki mają już Roman Dmowski, Wincenty Witos i marszałek Józef Piłsudski.

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


Mówi Się (Sobala) - T. SAKIEWICZ: W PO ZNALEŹLIŚMY 3 OSOBY SKAZANE ZA PEDOFILIĘ, A JEDNĄ OSKARŻONĄ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze