Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań. Znamy ostateczne wyniki z największych miast [aktualizowany]

Artykuł

Do Państwowej Komisji Wyborczej z miejskich komisji spływają z całej Polski ostateczne wyniki niedzielnego głosowania. Prawie we wszystkich miastach prezydenci obronili swoje stanowiska. Zobacz, kto został prezydentem Twojego miasta.

Warszawa

Hanna Gronkiewicz–Waltz została po raz trzeci prezydentem Warszawy, w II turze wyborów samorządowych uzyskała 342 857 głosów – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Gronkiewicz–Waltz w II turze pokonała Jacka Sasina (PiS), który otrzymał 241 790 głosów. W sumie w Warszawie oddano 584 647 ważnych głosów.

Już w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, które wskazywały na zwycięstwo Gronkiewicz–Waltz, urzędująca prezydent zapewniała, że Warszawa będzie się dalej dynamicznie rozwijać, stanie się miastem przyjaznym, dostępnym, aktywnym i wygodnym – już nie tylko stolicą Europy Środkowej, ale – jak mówiła – "naprawdę stolicą Europy".

– Będziemy przez najbliższe cztery lata wszyscy tworzyć Warszawę – deklarowała Gronkiewicz–Waltz.

Szczecin

Piotr Krzystek wygrał wybory na prezydenta Szczecina, uzyskując 71,93 proc. głosów – podała Miejska Komisja Wyborcza, po podliczeniu głosów ze 100 proc. komisji. Pokonał niezależną kandydatkę Małgorzatę Jacynę–Witt, które zdobyła 28,07 proc. poparcia.

Białystok

Urzędujący prezydent, startujący z własnego komitetu Tadeusz Truskolaski wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Białegostoku. Zdobył 63,76 proc. głosów; kandydat PiS Jan Dobrzyński – 36,24 proc. – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Frekwencja wyborcza wyniosła prawie 38,5 proc.

Dwa tygodnie temu, w pierwszej wyborów także wygrał Truskolaski, zdobywając 49,37 proc. głosów. Na Dobrzyńskiego, b. wojewodę podlaskiego i b. senatora PiS, oddano wówczas 34,16 proc. głosów.

Opole

W II turze wyborów prezydenta Opola kandydat stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski uzyskał 67,66 proc. głosów, a kandydat komitetu Razem dla Opola Marcin Ociepa – 32,34 proc. – wynika z informacji po przeliczeniu głosów ze 100 proc. obwodów.

Wiśniewski to b. wiceprezydent Opola, b. członek Platformy Obywatelskiej. Ociepa w ostatniej kadencji rady miasta był jej wiceprzewodniczącym.

Gdańsk

Sprawujący od 1998 r. funkcję prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz (PO) został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów posła PiS Andrzeja Jaworskiego. Adamowicz uzyskał 61,25 procent głosów.

Jak poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Alicja Bogucka, na Adamowicza zagłosowało 77 tysięcy 34 osoby. Na jego przeciwnika w drugiej turze swoje głosy oddało 48 tysięcy 730 osób (38,75 proc.).

Bydgoszcz

Rafał Bruski (PO) w drugiej turze ponownie został wybrany na prezydenta Bydgoszczy; otrzymał 57,11 proc. głosów – ogłosiła w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Bruski pokonał Konstantego Dombrowicza (komitet Porozumienie Dombrowicza), który był prezydentem miasta w latach 2002–2010. Dombrowicz otrzymał 42,89 proc. głosów.

Przed dwoma tygodniami, w pierwszej turze wyborów, w której rywalizowało ośmiu kandydatów, Bruski uzyskał poparcie 37,08 proc. wyborców, a Dombrowicz – 19,87.

Olsztyn

Wybory na prezydenta Olsztyna wygrał Piotr Grzymowicz różnicą 523 głosów – podała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu głosów ze stu procent komisji.

Wyniki wyborów podał wiceprzewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Andrzej Matusiak w oparciu o protokoły komisji obwodowych, które spłynęły do komisji drogą elektroniczną.

Grzymowicz, obecny prezydent Olsztyna, zdobył ok. 500 głosów więcej niż Małkowski. Na Grzymowicza głosowało 28 732 osób (50,46 proc.), a na jego kontrkandydata – 28 204 (49,54 proc.)

Katowice

Kandydat komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok Marcin Krupa został wybrany na prezydenta Katowic – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. W drugiej turze pokonał startującego z ramienia PiS b. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza.

Krupę – wiceprezydenta Katowic, popieranego przez rządzącego Katowicami przez 16 lat Piotra Uszoka – poparło 53 tys. 165 głosujących (71,31 proc.). Sośnierza – 21 tys. 391 (28,69 proc.).

Wrocław

Sprawujący od 2002 r. funkcję prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów kandydatkę PiS Mirosławę Stachowiak–Różecką. Dutkiewicz uzyskał 54,72 proc. głosów.

Jak poinformowano w Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, na Dutkiewicza zagłosowało 89535 wyborców, zaś na Stachowiak–Różecką 74083, co daje 45,28 proc. poparcia.

W pierwszej turze Dutkiewicz zdobył poparcie 42,37 proc. wyborców, natomiast radna i kandydatka PiS Stachowiak–Różecka otrzymała 25,80 proc. głosów.

W wyborach prezydenckich Dutkiewicz startował z poparciem Platformy Obywatelskiej.

Poznań

Kandydat PO, przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak zwyciężył w II turze wyborów w Poznaniu i pokonał urzędującego od 1998 r. Ryszarda Grobelnego – podała Miejska Komisja Wyborcza. Jaśkowiak zdobył 59,1 proc. głosów. Frekwencja w Poznaniu wyniosła 35,6 proc.

Jak powiedział przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborcze Piotr Majchrzak, na Jacka Jaśkowiaka zagłosowało 86 164 osób, a Ryszard Grobelny otrzymał 59 666 głosów (40,9 proc.). W Poznaniu oddano 1,4 proc. nieważnych głosów.

Kraków

Jacek Majchrowski wygrał w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa, uzyskując 58,77 proc. głosów. Pokonał popieranego przez PiS Marka Lasotę, który zdobył 41,23 proc. głosów – podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Frekwencja wyniosła prawie 34 proc.

W pierwszej turze ubiegający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uzyskał 39,18 proc. głosów. Marek Lasota otrzymał 26,95 proc. głosów.

Przemyśl

Robert Choma, który startował z własnego komitetu wyborczego został ponownie prezydentem Przemyśla (Podkarpackie) – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Choma rządzi miastem od 2002 r.

W drugiej turze Choma uzyskał 60,62 proc. poparcia (10 075 głosy), jego kontrkandydat Wojciech Błachowicz (KW Platforma Obywatelska) otrzymał 39,38 proc. poparcia (6 544 głosy).

Jelenia Góra

Marcin Zawiła ponownie został prezydentem Jeleniej Góry. W drugiej turze Zawiła, który należy do PO, ale nie był przez nią popierany, wygrał z Markiem Obrębalskim – bezpartyjnym samorządowcem, który wystartował z komitetu wyborczego PO.

Jak poinformowano w Miejskiej Komisji Wyborczej w Jeleniej Górze, Zawiłę w drugiej turze poparło 59,47 proc. wyborców, a Obrębalskiego 41,53. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 26 proc. Wyniki są oficjalne.

Świdnica

Kandydatka SLD Lewicy Razem Beata Moskal–Słaniewska wygrała wybory prezydenckie w Świdnicy. Pokonała ubiegającego się o czwartą kadencję dotychczasowego włodarza tego miasta Wojciecha Murdzka (bezpartyjny).

Jak poinformowano w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu, Moskal–Słaniewska uzyskała 56,40 proc. głosów, zaś Murdzek 43,60 proc.

Legnica

Tadeusz Krzakowski (SLD) został ponownie wybrany na prezydenta Legnicy. W drugiej turze wyborów pokonał kandydata PO Jarosława Rabczenkę.

Jak podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy, Krzakowski uzyskał 57,60 proc. głosów poparcia, zaś Rabczenko 42,40. To wyniki oficjalne.

Gniezno

Radny powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz (PO) został prezydentem Gniezna. W niedzielnych wyborach zdobył 56,23 proc. głosów i pokonał Krzysztofa Ostrowskiego (PiS). Z rywalizacji w I turze odpadł rządzący miastem od 2006 r. prezydent Jacek Kowalski (SLD).

Frekwencja w Gnieźnie wyniosła prawie 40 proc.

Radom

Kandydat Platformy Obywatelskiej, poseł Radosław Witkowski wygrał drugą turę wyborów prezydenta Radomia. Zdobył 32 805 głosów (52 proc.) – poinformowano w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu.

Witkowski pokonał ubiegającego się trzeci raz o fotel prezydenta Radomia – Andrzeja Kosztowniaka (PiS), który otrzymał 30 275 głosów (48 proc.)

Głogów

Rafael Rokaszewicz (SLD) wygrał wybory na prezydenta Głogowa. W drugiej turze pokonał obecnego prezydenta Jana Zubowskiego z PiS.

Jak podała Miejska Komisja Wyborcza w Głogowie, Rokaszewicz uzyskał 53,39 proc. poparcia, zaś Zubowski 46,61. To wyniki oficjalne.

W pierwszej turze wyborów Rokaszewicza poparło 43,94 proc. wyborców, a Zubowskiego – 41,31 proc.

Zubowski był prezydentem Głogowa od 2006 r. Rokaszewicz to wicestarosta głogowski.

Żory

Urzędujący od 16 lat prezydent Żor Waldemar Socha został wybrany na kolejną kadencję – podał w poniedziałek oficjalnie dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku–Białej Andrzej Adamek. W drugiej turze Socha pokonał swojego byłego zastępcę.

Waldemara Sochę (komitet Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha) poparło 8 tys. 99 wyborców (52,9 proc.), Wojciecha Kałużę (komitet Żorska Samorządność) – 7 tys. 210 (47,1 proc.).

Elbląg

Witold Wróblewski, startujący z własnego komitetu z poparciem PSL, PO i SLD, został prezydentem Elbląga – uzyskał 55,23 proc. głosów. Po porażce sprawującego dotychczas ten urząd Jerzego Wilka, PiS nie ma już w woj. warmińsko–mazurskim żadnego prezydenta miasta.

Jak poinformował urzędnik wyborczy z miejskiej komisji wyborczej w Elblągu Maciej Cichosz, na Wróblewskiego oddano 55,23 proc. głosów, a na Wilka 44,77 proc. Nowy prezydent uzyskał poparcie 17 180 osób, na poprzedniego zagłosowało 13 925 wyborców – to oficjalne wyniki ze wszystkich 62 obwodów głosowania.

Kalisz

Radny miejski Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz zwyciężył w II turze wyborów w Kaliszu. Sapiński zdobył 60,3 proc. głosów i pokonał urzędującego prezydenta Janusza Pęcherza – podała Miejska Komisja Wyborcza. Frekwencja w Kaliszu wyniosła ok. 38 proc.

Głosy na Sapińskiego w II turze oddało ponad 18,8 tys. wyborców, a Janusza Pęcherza poparło 12,4 tys. osób (39,7 proc. głosów).

Tarnów

Wicemarszałek województwa małopolskiego minionej kadencji Roman Ciepiela (PO) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie. Według oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Tarnowie uzyskał 51,10 proc. poparcia.

Roman Ciepiela zdobył 15 tys. 770 głosów. W drugiej turze pokonał kandydata PiS radnego miejskiego Kazimierza Koprowskiego, który zdobył 15 tys. 090 głosów, tj. 48,90 proc.

Ruda Śląska

Urzędująca bezpartyjna prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic wygrała wybory prezydenckie w tym mieście, pokonując wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandrę Skowronek z PO.

Jak poinformował przewodniczący miejskiej komisji wyborczej sędzia Piotr Myczkowski, zgodnie z oficjalnymi wynikami Grażyna Dziedzic uzyskała 20 224 głosów (58,20 proc.), a Aleksandra Skowronek 14 528 głosów (41,80 proc.)

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 31,51 proc

W pierwszej turze Dziedzic poparło 27,08 proc. wyborców, Skowronek – 47,71 proc. Były to jedyne dwie kobiety spośród dziesięciorga kandydatów w tym mieście.

Mysłowice

Rządzący od 2010 r. Mysłowicami Edward Lasok został wybrany na kolejną kadencję. W drugiej turze pokonał Dariusza Wójtowicza. To dane oficjalne z Miejskiej Komisji Wyborczej w Mysłowicach.

Przedstawiciel Komisji poinformował , że na Lasoka (KWW Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) w drugiej turze zagłosowało 65,61 proc. wyborców (13124 głosów).

Wójtowicz (KWW Wspólnie dla Mysłowic) uzyskał poparcie 34,39 proc. głosujących (6878 osób)

Rybnik

Kandydat PO Piotr Kuczera wygrał drugą turę wyborów w Rybniku. Pokonał rządzącego tym miastem od 16 lat bezpartyjnego prezydenta Adama Fudalego (komitet Adam Fudali Blok Samorządowy Rybnik).

Jak poinformował zastępca przewodniczącego miejskiej komisji wyborczej Tadeusz Bonk, zgodnie z oficjalnymi wynikami Piotr Kuczera uzyskał 19995 głosów (54,06 proc.), a Adam Fudali 16989 głosów (45,94 proc.). Frekwencja w drugiej turze wyniosła 33,96 proc.

W pierwszej turze Kuczerę poparło 27,08 proc. wyborców, Fudalego – 47,71 proc.

Nowy Sącz

Ryszard Nowak z PiS został w niedzielę ponownie wybrany na prezydenta Nowego Sącza, uzyskując 50,31 proc. głosów – podała oficjalnie tamtejsza miejska komisja wyborcza. Będzie to trzecia kadencja Nowaka.

Nowak zmierzył się w drugiej turze z bezpartyjnym kandydatem Koalicji Nowosądeckiej Ludomirem Handzelem. Przewaga kandydata PiS wyniosła 188 głosów.

Frekwencja w Nowym Sączu wyniosła 45 proc.

Jaworzno

Rządzący Jaworznem (Śląskie) od 2002 r. prezydent Paweł Silbert został w niedzielę ponownie wybrany na to stanowisko – podała Miejska Komisja Wyborcza w oparciu o oficjalne wyniki wyborów. Pokonał w drugiej turze senatora PO Bogusława Śmigielskiego.

Jak poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Grzegorz Jamróz, Silberta reprezentującego komitet Jaworzno Moje Miasto poparło 14 tys. 835 wyborców (57,67 proc.), a Śmigielskiego – 10 tys. 890 (42,33 proc.).

Frekwencja wyniosła 34,35 proc.

Lubelskie/ Nowi prezydenci w Zamościu i Białej Podlaskiej

Dwaj wieloletni prezydenci Marcin Zamoyski w Zamościu i Andrzej Czapski w Białej Podlaskiej przegrali w drugiej turze wybory z kandydatami PiS. W pozostałych miastach prezydenckich w Lubelskiem rządzić będą dotychczasowi włodarze.

Prezydentem Zamościa został wybrany przedsiębiorca, wydawca lokalnej prasy, 39–letni Andrzej Wnuk. Nie należy do partii politycznej, desygnowany był przez PiS. W drugiej turze wygrał z Zamoyskim przewagą 133 głosów. Wnuk uzyskał – 50,35 proc. głosów, a Zamoyski – 49,65 proc.

W pierwszej turze Zamoyski zdobył 43,46 proc. głosów, a Wnuk – 33,85 proc.

67–letni Marcin Zamoyski to potomek rodu założycieli miasta. Jest bezpartyjny. Funkcję prezydenta Zamościa pełnił od 2002 r. W wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 r. Zamoyski wygrywał w pierwszej turze.

W Białej Podlaskiej na prezydenta został wybrany 33–letni Dariusz Stefaniuk z PiS. Pokonał dotychczasowego wieloletniego włodarza tego miasta Andrzeja Czapskiego. Stefaniuk zdobył 58,11 proc. głosów, natomiast Czapski, który kandydował z komitetu Akcja Samorządowa–Nasze Miasto Wspólne Dobro – 41,89 proc.

W pierwszej turze Stefaniuk uzyskał 45,10 proc. głosów, a Czapski – 27,5 proc głosów.

Chełm

Urzędująca prezydent Chełma (Lubelskie) Agata Fisz została w drugiej turze wyborów wybrana ponownie na to stanowisko. Fisz będzie prezydentem Chełma trzecią kadencję.

Fisz uzyskała 1

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy