W Polsce szaleje wirus grypy. Gdzie trzeba najbardziej uważać?

Artykuł
pixabay

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, w październiku 2017 r. odnotowano niemal 100 tysięcy więcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę- wynika z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce- tam objawy grypy takie jak gorączka i ból mięśni zaobserwowano i największej liczby dzieci i osób starszych.

Doktor Piotr Gryglas ostrzega przed konsekwencjami pracy w trakcie takich infekcji. Powiedział, że narażamy się wtedy na przechłodzenie lub przegrzanie, co zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych powikłań.

Lekarze ostrzegają, że w listopadzie zachorowań może być więcej, a w samym październiku grypę przeszło prawie pół miliona Polaków.

W Polsce, możliwe jest zaszczepienie przeciw wirusowi grypy- lekarze uczulają by wykonać je jeszcze przed szczytem infekcji czyli jeszcze w tym roku. Grypa może mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami co również może skutkować powikłaniami, najczęściej jednak towarzyszy jej silny ból i gorączka.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. odnotowano prawie 3,8 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie wskazała sposoby ograniczające ryzyko zarażenia się wirusem grypy i przeniesienia zakażenia na innych ludzi, należą do nich:

-Unikanie kontaktu z osobami chorymi

-Zachowanie minimalnego dystansu 1 metra od osoby chorej, jeśli kontakt z nią jest konieczny.

-Maksymalne skracanie czasu pobytu wśród chorych

-Unikanie tłumu

-Częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie zwłaszcza po kaszlu lub kichaniu. Preparaty na bazie alkoholu zmniejszają ilość wirusa na brudnych rękach, ale bardziej skuteczne jest mycie rąk wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund.

-Unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust.

Osoby chore powinny pozostać w domu lub w szpitalu (w zależności od decyzji lekarza) w okresie trwania objawów zakażenia oraz przez co najmniej 1 - 3 doby po ustąpieniu gorączki i zaprzestaniu stosowania leków obniżających gorączkę.

 

 

 

Źródło: twojezdrowie.rmf24 / wsse.waw.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy