Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„W Polsce można stracić dziecko ze względu na biedę”

19:20 27 listopada 2013
Michał Rachoń w Telewizji Republika rozmawiał z Judytą Kruk ze stowarzyszenia i fundacji „Rzecznik praw rodziców” oraz z Markiem Szambelanem z fundacji „Razem lepiej”. Tematem dyskusji była ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i proceder niesłusznego odbierania dzieci rodzicom.

Jak mówił Marek Szambelan: - W Polsce można stracić dziecko ze względu na biedę. Wystarczy zgłosić się do opieki społecznej i wtedy zaczyna się problem. Przywołał też tzw. badanie RODK, na podstawie którego pojawiają się absurdy w weryfikacji rodzin doprowadzające do odbierania dzieci. Jak dodawał, jest bardzo dużo osób skrzywdzonych w ten sposób. - Zgłaszają się do nas ludzie z całej Polski, to jest płacz przez telefon – mówił przedstawiciel fundacji „Razem lepiej”.

Z kolei zdaniem Judyty Kruk, dzisiaj nikt nie weryfikuje tego, czy zostały wyczerpane wszystkie środki, aby pomóc rodzinie.

Szambelan zauważył, że nie może działać system oparty na ustawie, która funkcjonuje jako bubel prawny. - Zgłosiła się do nas matka, która zawiadomiła o przemocy w rodzinie, dostała poradę, aby zawiadomiła na męża do prokuratury – podawał przykład. Jak też tłumaczył to nie była pomoc, a raczej rozbijanie rodziny.

Natomiast jak stwierdziła Kruk: - To jest absurd, że tak naprawdę to matki, dzieci i ojcowie są ofiarami ustawy. Matka zgłasza przemoc, separacja, a później nie ma pieniędzy na utrzymanie dziecka, po czym jest jej ono odebrane.

Reprezentant fundacji „Razem lepiej” mówił, że żadna z procedur prowadzących do odbierania rodzicom dzieci nie przewiduje wzięcia pod uwagę opinii dziecka. – Dzieci i ryby głosu nie mają, to się potwierdza – podkreślił.

– Kiedy dziecko zostało odebrane, bardzo ciężko ten stan odwrócić. Nawet jeśli popełniono błąd – mówiła z kolei Judyta Kruk. A jak dodawał Szambelan: - Ludzie boją się zgłaszać swoje problemy, w obawie przed odebraniem im dzieci.

Pytani o możliwości rozwiązania niekorzystnego stanu rzeczy mówili, że ważna jest świadomość prawna rodziców oraz odpowiedzialność pracowników socjalnych. Jak też zauważyła Kruk, oprócz pomocy, warto też „reintegrować rodziny”. 

mk, Telewizja Republika, fot. Telewizja Republika 

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


SALONIK POLITYCZNY (ODC.248/1) - CZY PLATFORMA OBYWATELSKA BĘDZIE MIAŁA WRESZCIE SWÓJ SMOLEŃSK ?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze