Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W niedzielę pożegnamy "Mnicha", powojennego żołnierza antykomunistycznego. Chwała bohaterom!

kos 10:17 4 listopada 2017
Ludwik Machalski, pseud. „Mnich"ipn.gov.pl
6 listopada 2017 r. o godz. 11.30 w Staszowie, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II (ul. Partyzantów 1) odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Ludwika Machalskiego „Mnicha”, założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.00 w Staszowskim Ośrodku Kultury (ul. Parkowa 6) konferencją poświęconą śp. Ludwikowi Machalskiemu, przygotowaną przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. O godz. 11.30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II (ul. Partyzantów 1) rozpocznie się Msza św. celebrowana przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Po zakończeniu Mszy św. kondukt pogrzebowy przejdzie na Katolicki Cmentarz Parafialny w Staszowie (ul. Cmentarna), gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się uroczystość złożenia śp. Ludwika Machalskiego do grobu.

Przez ponad 65 lat miejsce pochówku Machalskiego „Mnicha” pozostawało nieznane. Zachowane materiały archiwalne sugerowały, że mógł on zostać pogrzebany na kieleckim cmentarzu Piaski. Zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka między 8 a 12 listopada 2016 r. prowadził prace archeologiczno-poszukiwawcze w kwaterze nr 6 na cmentarzu Piaski. 10 listopada ekshumowano dwa pochówki, które poddano badaniom identyfikacyjnym. W 66 lat po zamordowaniu Ludwika Machalskiego, 10 kwietnia 2017 r. rodzina została poinformowana o jego odnalezieniu. 21 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił nazwiska 12 zidentyfikowanych ofiar represji komunistycznych, wśród nich był założyciel i dowódca zbrojnej organizacji niepodległościowej Ludwik Machalski „Mnich”. Tym samym przywrócono z totalnej, zbiorowej niepamięci nazwisko kolejnego Żołnierza Niezłomnego spośród tych, którzy w walce o suwerenną Polskę zapłacili najwyższą cenę – wolności i życia.

Ludwik Machalski, pseud. „Mnich” urodził się 23 sierpnia 1929 r. w Jaśle, syn Leopolda i Ludwiki z d Bień, która była siostrą Adama Bienia – więźnia Łubianki, sądzonego w „procesie szesnastu”. Dzieciństwo spędził w Staszowie. W okresie okupacji uczył się na tajnych kompletach. Po wkroczeniu armii sowieckiej w sierpniu 1944 r. uczył się w gimnazjum, a w 1947 r. zdał maturę w Kielcach. Podjął studia na Akademii Handlowej w Krakowie oraz Politechnice Łódzkiej, których nie ukończył. Wiosną 1950 r. utworzył antykomunistyczną organizację, złożoną z około 40 osób. Przeprowadzone akcje nastawione były na gromadzenie broni, a także pieniędzy potrzebnych na działalność konspiracyjną. Do najgłośniejszych dokonań „Mnicha” i jego ludzi należy napad na posterunek MO w Klimontowie, który miał miejsce 30 czerwca 1950 r. Władze komunistyczne zlikwidowały grupę „Mnicha” w sierpniu 1950 r. Sam Machalski został aresztowany 17 sierpnia 1950 r. we własnym domu w Staszowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 kwietnia 1951 r. w więzieniu w Kielcach.

Szczątki Ludwika Machalskiego zostały odnalezione w 2016 r. na terenie cmentarza na Piaskach w Kielcach.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Wczytuję ocenę...


PROGRAM "7X24" (9.12) - DLACZEGO NIEMCY TRAKTUJĄ POLSKĘ JAKO KRAJ II KATEGORII ?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze