W Doniecku nie otwarto lokali wyborczych

mk,ap,mg 25-05-2014, 21:45
Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko nie wykluczył, że swoją pierwszą wizytę zagraniczną złoży w Polsce. Powiedział o tym dziennikarzom po ogłoszeniu exit-polls, według których otrzymał w wyborach 55,9 proc. głosów.

23.22

CKW: wybory są prawomocne

Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie uznała, że przeprowadzone w niedzielę na Ukrainie wybory prezydenckie są prawomocne. Według wyników sondażowych, zwyciężył biznesmen i były szef dyplomacji Petro Poroszenko.

– Wybory prezydenckie odbyły się i należy to przyjmować za fakt dokonany – oświadczył wiceprzewodniczący CKW Andrij Mahera.

Według wyników badań przed lokalami wyborczymi, które przeprowadziły pracownie skupione w tzw. narodowym exit-poll, Poroszenko uzyskał 55,9 proc. głosów. Największa rywalka Poroszenki, była premier Julia Tymoszenko otrzymała 12,9 proc.

Według sondażu przeprowadzonego przez ukraińskie stacje telewizyjne, Poroszenko otrzymał 57,3 proc. poparcia, a na Tymoszenko głosowało 12,4 proc. wyborców. 


23.04

Frekwencja w wyborach prezydenckich na godz.20 - 60,64 proc.

Frekwencja w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyniosła 60,64 proc. według stanu na godz. 20 (19 czasu polskiego) - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie.

Są to dane ze 125 spośród 189 terytorialnych okręgów wyborczych, gdzie głosowanie realnie się odbywało. Wszystkich okręgów było 213, ale w większości okręgów obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju, gdzie działają prorosyjscy separatyści, głosowanie się nie odbyło.

CKW podkreśla, że wyniki te nie uwzględniają jeszcze frekwencji w Kijowie oraz w obwodzie ługańskim.

Najaktywniej uczestniczyli w głosowaniu mieszkańcy zachodnich obwodów. Największą była frekwencja w obwodzie lwowskim (77,7 proc.), a najniższa w odeskim (46 proc.)

Według wcześniejszych danych z godz. 15 najaktywniej głosowali mieszkańcy obwodu rówieńskiego (50,51 proc.), a najmniejszą frekwencję odnotowano w obwodzie donieckim (9,11 proc.). 

Lokale wyborcze były otwarte do godz. 19 czasu polskiego. CKW podkreślała jednak, że wyborcy, którzy zdążą wejść do lokalu wyborczego do godz. 19, ale będą zmuszeni stać tam w kolejce, także będą mogli oddać głos w niedzielnych wyborach.


22.53

Komorowski pogratulował Poroszence zwycięstwa w wyborach prezydenckich

- Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej w niedzielę wieczorem pogratulował Petrowi Poroszence zwycięstwa w wyborach. Prezydent Komorowski wyraził nadzieję na stabilizację sytuacji politycznej na Ukrainie i potwierdził niezmienne poparcie Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz kontynuowanie eksperckiego wsparcia procesu reform w tym kraju - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski. 

Według ministra, Komorowski wyraził także nadzieję na "pogłębienie relacji dwustronnych" między Polską a Ukrainą. Zaprosił też Poroszenkę na obchody Święta Wolności w dniach 3-4 czerwca w Warszawie, z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W obchodach mają wziąć udział m.in. prezydenci USA, Francji i Niemiec.


22.44

MSZ oczekuje, że Rosja uzna wybory prezydenckie

MSZ Ukrainy oczekuje, że Rosja uzna wyniki wyborów prezydenckich w tym kraju, w których – jak świadczą wyniki sondaży powyborczych – zwyciężył biznesmen i były szef dyplomacji Petro Poroszenko.

– Mamy nadzieję, że Rosja, tak jak i inne państwa i organizacje międzynarodowe, uzna wyniki wyborów. I uznając te wyniki będzie budowała swoje relacje z Ukrainą – oświadczył minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.

Dyplomata podkreślił, że Ukraina oczekuje od Rosji nie tylko zaakceptowania wyników wyborów, ale i działań. –Tymi działaniami będzie uznanie wyborów, deeskalacja sytuacji na wschodzie Ukrainy i wstrzymanie popierania terroryzmu w tym regionie – powiedział. 


22.20

Wicepremier zapowiada wznowienie operacji antyterrorystycznej

Wicepremier Ukrainy Witalij Jarema zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie wznowiona aktywna faza operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

„W celu spokojniejszego rozwiązania kwestii związanych z wyborami (prezydenta Ukrainy w niedzielę), aktywne działania ze strony ukraińskiego wojska i organów ochrony prawa były dziś wstrzymane, aby mieszkańcy wschodnich obwodów mogli dojść do lokali wyborczych i zagłosować” - przypomniał. 

Podkreślił jednak, że siły zbrojne były w stanie wysokiej gotowości. „Całkowicie zablokowaliśmy tę część obwodów, w których znajdują się terrorystyczne organizacje, i w najbliższym czasie aktywna faza operacji antyterrorystycznych będzie kontynuowana” – powiedział.


21.39

Prezes Fundacji Schumana o wyborach na Ukrainie: cieszy wysoka frekwencja

Prezes Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana Anna Radwan o wyborach prezydenckich na Ukrainie:

"Na pewno cieszy wysoka frekwencja podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie i cieszy to, że Poroszenko uzyskał tak dobry wynik. Najbliższe lata pokażą jednak, jaka będzie to prezydentura. Mam nadzieję, że ona się utrzyma. Pamiętam bowiem co przeżywaliśmy dziesięć lat temu, kiedy była pomarańczowa rewolucja i wybory, kiedy Juszczenko doszedł do władzy. Wierzyliśmy, że Ukraina pójdzie tą europejską demokratyczną drogą, ale dziś widzimy, że ta droga nie była taka, o jakiej marzyliśmy. Temu wyborowi też towarzyszy nadzieja, ale wiedza którą zdobyliśmy powoduje, że patrzymy z większą rezerwą na Ukrainę.

Ostatnie dziesięć lat to z mojej perspektywy ciekawy czas. Mam wrażenie, że społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe wykorzystały dobrze te lata. To głównie one były motorem dyskusji o Europie na Ukrainie. Przyszłość Ukrainy leży przede wszystkim w rękach elit ukraińskich i społeczeństwa ukraińskiego. Unia Europejska może wspierać procesy na Ukrainie, dawać sygnały, ale my za nich lekcji nie odrobimy".


21.30

Obama chwali Ukraińców za udział w wyborach prezydenckich

Prezydent USA Barack Obama pochwalił Ukraińców "za odwagę", jaką wykazali się, biorąc udział w niedzielnych wyborach prezydenckich w swoim kraju "pomimo prowokacji i aktów przemocy".

Wybory, w których najpewniej zwyciężył biznesmen i były szef MSZ Ukrainy Petro Poroszenko, są "dodatkowym ważnym krokiem w wysiłkach ukraińskiego rządu na rzecz zjednoczenia kraju " - napisał Obama w oświadczeniu.

"Pomimo prowokacji i przemocy miliony Ukraińców poszły w całym kraju do urn wyborczych, nawet częściowo we wschodnich regionach kraju, gdzie wspierane przez Rosję separatystyczne grupy chciały pozbawić obywatelskiego prawa głosu mieszkańców tych regionów" - głosi oświadczenie prezydenta opublikowane przez Biały Dom. 

Prezydent Obama podkreślił, że Stany Zjednoczone popierają suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną oraz odrzucają rosyjską "okupację i aneksję Krymu".


21.10

Turczynow: Wybory były otwarte i przejrzyste

Przewodniczący Rady Najwyższej i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że wybory przebiegły w sposób otwarty i przejrzysty. Podkreślił też, że odbyły się we wszystkich regionach. CZYTAJ WIĘCEJ...


20.58

Poroszenko: pierwsza wizyta może być w Polsce

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko nie wykluczył, że swoją pierwszą wizytę zagraniczną złoży w Polsce. Powiedział o tym dziennikarzom po ogłoszeniu exit-polls, według których otrzymał w wyborach 56-57 proc. głosów.

- Pamiętajcie, że swoją pierwszą wizytę złożę w Donbasie. A jeśli chodzi o wizytę międzynarodową, to może być to Polska - oświadczył Poroszenko.


20.57

Tymoszenko: nowy prezydent powinien powstrzymać przelew krwi

Nowy prezydent Ukrainy powinien zrobić wszystko, bo powstrzymać przelew krwi na Ukrainie - oświadczyła w  kandydatka na prezydenta Julia Tymoszenko po ogłoszeniu wyników sondaży powyborczych, które przewidują zwycięstwo Petra Poroszenki już w I turze.

- Jestem przekonana, że prezydent, którego Ukraińcy wybiorą na tych wyborach prezydenckich, ma wszelkie możliwości i wszelkie środki wpływu, wszelkie instrumenty władzy, aby niezwłocznie powstrzymać wojnę, niezwłocznie zaspokoić wszystkie oczekiwania Ukraińców, jakie mieli podczas tych wyborów - powiedziała na briefingu Tymoszenko, która była największą rywalką Poroszenki.

Była premier uznała też sam fakt przeprowadzenia głosowania w obecnych warunkach za zwycięstwo Ukrainy. - Na wyborach, które odbywały się w warunkach zbrojnej agresji, było bardzo trudno głosować, dlatego to, że się odbyły, jest wielkim zwycięstwem Ukrainy i narodu ukraińskiego - podkreśliła.

Tymoszenko oznajmiła też, że jej ekipa i ona sama uczynią wszystko, co możliwe, by "pomóc wszystkim gałęziom władzy na Ukrainie budować europejską i silną Ukrainę i by przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO oraz ochronić Ukrainę pełnoprawnym członkostwem w Unii Europejskiej i kolektywnych systemach bezpieczeństwa i obrony globalnego pokoju".


20.50

Petro Poroszenko opowiedział się za dialogiem z Rosją mimo konfliktu, który dzieli obecnie te dwa kraje. Poroszenko zapewnił też, że Kijów nie uzna dokonanej przez Moskwę aneksji Krymu. CZYTAJ WIĘCEJ...


20.38

Olena Bondarenko niezależna dziennikarka ukraińska dla Telewizji Republika:

- Cieszymy się, Kijów wyglądął pięknie, dużo ludzi specjalnie na tę okazję ubrało się w stroje narodowe - mówiła. Zaznaczyła, że kolejki do glosowania były długie.

- Chcemy pokoju i rozwoju dla naszego kraju, wejścia do NATO i UE - powiedziała. 

Bondarenko mówiła o zdrajcach ukrytych na kierowniczych stanowiskach.  - Liczymy na to, że Poroszenko zrobi z tym porządek - zaznaczyła.

 ukr_01


20.25

Poroszenko gratuluje Kliczce wyboru na mera Kijowa

Petro Poroszenko, który - według sondaży exit poll - wygrał w niedzielę już w pierwszej turze wybory prezydenckie na Ukrainie, pogratulował swojemu sojusznikowi politycznemu Witalijowi Kliczce zwycięstwa w wyborach mera Kijowa.

Poroszenko powołał się na informacje ze swojego sztabu wyborczego.

- Według naszych wewnętrznych danych Witalij Kliczko został wybrany na mera Kijowa - powiedział, występując w Kliczką na konferencji prasowej w Kijowie, transmitowanej przez telewizję. 

Oficjalnych wyników wyborów, ani prognoz sondażowych jeszcze nie podano.

kliczko_02


20.15

Ministerstwo Sprawiedliwości: wybory były demokratyczne i wolne

Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy oświadczyło, ze wybory prezydenckie na Ukrainie były demokratyczne i wolne i w związku z tym Centralna Komisja Wyborcza ma wszelkie podstawy, by uznać ich wyniki.

- Wybory w całym kraju odbyły się. Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że naruszeń, które mogłyby wpłynąć na prawomocność wyników wyborów, nie ma. Te wybory były demokratyczne, uczciwe i przejrzyste – oznajmił szef resortu sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko.

Zaznaczył, że zarówno międzynarodowi obserwatorzy, jak i organy ochrony prawa oraz organizacje obrony praw człowieka uznały, że „są to pierwsze wybory na Ukrainie, które przebiegły bez nacisków ze strony administracji”.

- Rząd zapewnił przeprowadzenie wyborów na poziomie ustawodawczym, finansowym i bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że Centralna Komisja Wyborcza ma wszelkie podstawy, by ogłosić wyniki w przewidzianym prawem terminie - powiedział Petrenko.


20.08

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w niedzielę, że jest "dość zadowolony" z przebiegu wyborów na Ukrainie. Decydujący dla uznania ważności głosowania będzie raport OBWE - zastrzegł niemiecki polityk.

- Jestem dość zadowolony z przebiegu głosowania. Przecież jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, czy w ogóle się odbędzie - powiedział Steinmeier telewizji ZDF. - Czekamy na ocenę OBWE - zastrzegł szef niemieckiej dyplomacji, pytany, czy uzna wybory za ważne.


20.01

Tymoszenko: nowy prezydent powinien powstrzymać przelew krwi

Nowy prezydent Ukrainy powinien zrobić wszystko, bo powstrzymać przelew krwi na Ukrainie - oświadczyła  kandydatka na prezydenta Julia Tymoszenko po ogłoszeniu wyników sondaży powyborczych, które przewidują zwycięstwo Petra Poroszenki już w I turze.

- Jestem przekonana, że prezydent, którego Ukraińcy wybiorą na tych wyborach prezydenckich, ma wszelkie możliwości i wszelkie środki wpływu, wszelkie instrumenty władzy, aby niezwłocznie powstrzymać wojnę, niezwłocznie zaspokoić wszystkie oczekiwania Ukraińców, jakie mieli podczas tych wyborów - powiedziała Tymoszenko, która była największą rywalką Poroszenki.


 

19.53

Poroszenko zapowiedział, że po zaprzysiężeniu uda się ze swoją pierwszą wizytą do Donbasu - informuje Bartłomiej Maślankiewicz. Reporter Telewizji Republika powiedział także, że według sondażowych wyników merem Kijowa został wybrany Witalij Kliczko.


 

19.45

- Jestem przekonany, że dziś otrzymaliśmy Ukrainę silniejszą. Ukraińcy poparli niepodzielną Ukrainę oraz jej europejski wybór. Dziękuję wam za to! – powiedział Poroszenko w swoim sztabie wyborczym.


 

19.17

MSW Ukrainy: na wyborach doszło do prawie 80 naruszeń prawa

Do 76 naruszeń prawa doszło podczas niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Serhij Jarowyj. Dodał, że jest to informacja na godz. 18 (godz. 17 czasu polskiego).

- Według stanu na godz. 18 MSW otrzymało 76 informacji o kryminalnych i administracyjnych naruszeniach prawa, związanych z procesem wyborczym. 31 z nich odbiło się szerszym echem i ma cechy przestępstw. Z tych najpoważniejszych 15 odnotowano w obwodzie donieckim, 4 – w ługańskim, 3 – w charkowskim, po 2 – w zaporoskim i odeskim – oznajmił na briefingu w Kijowie.

Siedem naruszeń ma związek z uszkodzeniem pomieszczeń lub majątku lokali wyborczych. Zanotowano też 8 przypadków związanych z przejęciem przez nieznane osoby wyposażenia lokali wyborczych, list wyborczych, pieczęci, urn do głosowania w obwodzie donieckim i jeden - w obwodzie ługańskim.

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy